Jak rozpocząć biznes z przyczepą gastronomiczną? Poradnik dla początkujących
Otworzenie własnego biznesu to duże przedsięwzięcie, które wymaga odpowiednich przygotowań i dobrej strategii. Nawet założenie przyczepy gastronomicznej bywa nie lada wyzwaniem i wymaga podjęcia właściwych działań. Współczesne food trucki cieszą się rosnącą popularnością i stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych restauracji, które z pewnością trudniej utrzymać. Jeśli masz pomysł na otwarcie własnego punktu gastronomicznego, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem – przedstawiamy w nim, jak założyć food trucka krok po kroku.
Biznes gastronomiczny na kółkach: od czego zacząć?
Zanim zrobimy pierwszy krok, musimy na początku przeprowadzić analizę opłacalności planowanego przez nas przedsięwzięcia (przygotować biznesplan). Należy być świadomym tego, że food trucki generują koszty – i choć są one mniejsze w porównaniu do prowadzenia restauracji, to jednak nadal wiążą się z niemałymi wydatkami. Nasz kapitał musi być wystarczający na pokrycie wszystkich początkowych wydatków, a poza tym uwzględniać nieprzewidziane sytuacje, np. konieczność naprawy instalacji w zakupionej przyczepie. Warto przeprowadzić analizę konkurencyjnych firm i tym samym zastanowić się, jakie menu w naszym food trucku przyciągnie najwięcej klientów. Nie bez znaczenia pozostaje lokalizacja naszego food trucka – idealne miejsce na rozwój firmy to bliskie otoczenie szkół, biurowców, dworców czy parków. Pierwszym etapem otwierania biznesu na kółkach jest rejestracja działalności w urzędzie gminy. Należy wówczas wypełnić wniosek CEIDG, który można dostarczyć osobiście lub przesłać drogą online.
Odpowiednia przyczepa gastronomiczna kluczem do sukcesu
Nie da się otworzyć punktu gastronomicznego bez posiadania odpowiedniego pojazdu. Dobrze przystosowana przyczepa to klucz do sprawnego zarządzania biznesem i sukcesu. Nasz food truck powinien mieć optymalną wielkość oraz podstawowe wyposażenie, takie jak agregat prądotwórczy, instalacja wodna, płyty grzewcze, okap, czy urządzenia chłodzące. Zastanów się, czy w wybranej przyczepie zmieścisz wszystkie sprzęty potrzebne do przygotowania posiłków zawartych w menu, takie jak frytkownice, grille, czy pionowe opiekacze do kebaba. W początkowej fazie działalności nie zaleca się jednak inwestowania w droższy sprzęt. Menu powinno być ograniczone, a dopiero wraz z rozwojem firmy możemy myśleć o jego poszerzeniu i zakupie dodatkowego wyposażenia. Warto być natomiast świadomym, że nabycie przyczepy to koszt minimum 30 tysięcy złotych (w przypadku używanego modelu). Bardziej “luksusowe” pojazdy mogą nawet sięgać granicy 200 tysięcy złotych.
Food truck – wymagania, które należy spełnić
Rejestracja działalności i zakup przyczepy to jednak nie wszystko. Rozpoczynając biznes z food truckiem, należy pamiętać również o wymogach i pozwoleniach. Właściciel jest zobowiązany do odprowadzania podatku i składek oraz nawiązania kontaktu z biurem rachunkowym w celu sprawnego rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Food truck musi także spełniać wymogi sanitarne. Powinien posiadać dostęp zarówno do zimnej, jak i ciepłej wody, a w jego wyposażeniu nie może zabraknąć umywalki czy koszów na odpady. Wszyscy zatrudnieni przez nas pracownicy muszą mieć aktualne badania lekarskie i książeczka sanepidowską.
Jak założyć przyczepę gastronomiczną? Wystarczy, że będziesz przestrzegał powyżej wymienionych kroków oraz oczywiście dysponował odpowiednio dużym kapitałem finansowym. Otworzenie food trucka wiąże się nie tylko z wyborem idealnej przyczepy, ale także z formalnościami i sporymi kosztami. Nie zapominaj też o wyborze menu, które będzie konkurencyjne i zainteresuje potencjalnych klientów.