5 powodów, dla których pokochasz swojego food trucka

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu w branży gastronomicznej, ale nie chcesz ograniczać się do tradycyjnej knajpki w mieście? Jeżeli interesujesz się kuchnią, a gotowanie sprawia Ci radość, rozważ zakup własnego food trucka. Taka forma serwowania jedzenia zyskuje w Polsce coraz większą popularność – jesteś ciekawy dlaczego? Przeczytaj poniższy artykuł.

Mobilność i nowe możliwości

Możliwość przemieszczania się to jedna z najważniejszych zalet food trucków. Wyobraź sobie, że otwierasz restaurację w centrum miasta, serwujesz doskonałe empanadas, jednak po kilku tygodniach, kiedy zainteresowanie nowym miejscem mija, zauważasz, że stopniowo tracisz klientów. W takiej sytuacji w przypadku auta z jedzeniem, wystarczy zaparkować go w innej lokalizacji i ponownie cieszyć się zainteresowaniem przechodniów – tradycyjnego lokalu nie jesteś już w stanie przenieść gdzie indziej. Zdolność przemieszczania się pomaga również wtedy, gdy w Twoim mieście dzieje się coś ciekawego, np. mecz lokalnej drużyny lub wystawa miejscowego artysty – to doskonałe okazje, aby znaleźć się w centrum wydarzeń, niezależnie od tego czy odbywają się one w mieście czy na jego obrzeżach. Oryginalne potrawy, charakterystyczne dla tego typu działalności, budzą ciekawość wszystkich, dlatego przemieszczanie się pozwala na spróbowanie nowego menu wielu osobom . Jest to ważne nie tylko dla właściciela, ale również dla potencjalnych konsumentów.

Wyjątkowe menu

Czasy, gdy food trucki kojarzono głównie z frytkami i burgerami, dawno minęły. Dziś biznes ten jest postrzegany jako niszowa sztuka kulinarna. Stało się tak ze względu na właścicieli, którzy pragną w swojej niezależnej kuchni serwować dania niepowtarzalne i oryginalne, a ponieważ są oni zwykle również kucharzami – komponują autorskie menu, które często się zmienia. Wszystkie te elementy sprawiły, że klienci kierują swe kroku do samochodów z jedzeniem, kiedy chcą spróbować czegoś zupełnie nowego. Na skutek wzmożonego zainteresowania food trucki stały się prężnie rozwijającą się gałęzią gastronomii. Ponadto czynnikiem, który wpłynął na ich rosnącą popularność była cena – dzięki swojej atrakcyjności dodatkowo zachęcała do skosztowania np. hiszpańskich specjałów.

Domowa atmosfera

Pracując jako kucharz nawet w renomowanej restauracji nie możesz liczyć na kontakt z klientami. Niestety zwykle dla konsumentów kuchnia jest nieosiągalna. Odwiedzający lokale gastronomiczne zwykle cenią sobie kontakt z obsługą odpowiedzialną za przygotowywanie ich posiłków. Wołowina może i była doskonała, ale pozostaje przedmiotowa, ponieważ klient nie wie kto ją przyrządził i ile pracy w ten proces włożył. Inaczej sytuacja wygląda sytuacja w przypadku food trucka – jeśli konsumentowi zasmakuje serwowane danie może od razu porozmawiać z szefem kuchni, a nawet zobaczyć jak jego zamówienie zostało przygotowywane – wszystkie te elementy sprawiają, że jedzenie staje się przyjemniejsze, bo przecież bardzo ważne jest to, co się je i z kim. Dodatkowo dla Ciebie jako kucharza zadowolone twarze klientów to doskonała motywacja do pracy i poszerzania swojej oferty, czego nigdy nie doświadczysz pracując na restauracyjnym zapleczu.

Tanio i smacznie

W tradycyjnych restauracjach często smak nie idzie w parze z niską ceną – dzieje się tak ze względu na koszty, jakie musi dodatkowo ponieść właściciel lokalu: ubezpieczenie, ogrzewanie, czynsz itd. Wszystko to przekłada się na cenę dań w menu. W samochodzie z jedzeniem nie musisz się martwić o tego typu rachunki, co pozwala Ci serwować niedrogie, wyśmienite potrawy. Ponadto kapitał jaki musisz zgromadzić, aby rozpocząć foodtruckowy biznes jest znacznie mniejszy, niż ten niezbędny do otworzenia restauracji, zatem to doskonały pomysł na start up dla wszystkich, którzy pragną spróbować swoich sił w branży gastronomicznej.

Trendowy biznes

Foodtruckowy biznes stał się modny – samochody z jedzeniem są coraz częściej obecne na ulicach miast, w związku z czym zainteresowanie nimi stale rośnie. Decydując się na taki rodzaj prowadzenia własnej działalności zyskasz wielu młodych, aktywnych w internecie konsumentów – kanał ten i w szczególności social media zapewnią Ci dodatkową reklamę. Jeżeli zastanawiasz się nad gotowaniem na kółkach, śmiało – to najlepszy moment, by zacząć.

Powodów, dla których z pewnością pokochasz swojego food trucka jest wiele, dlatego jeżeli chcesz, aby Twój biznes był oryginalny i budził zainteresowanie klientów, a także dawał Ci szansę na rozwój kulinarnych pasji, nie wahaj się dłużej i zainwestuj we własny samochód z jedzeniem 🙂