Czystość w foodtrucku – jak ją utrzymać?

Czy łatwo jest utrzymać czystość w food trucku? Dzisiaj pod lupę weźmiemy tą niewątpliwie ważną kwestię, w końcu pamiętajmy, że higiena w kuchni ma bezpośrednie przełożenie na jakość podawanych przez nas posiłków. W takim razie zaczynamy porządki w naszej mobilnej restauracji!

Czystość w Twoim food trucku

Zanim otworzymy food trucka musi on spełniać wszelkie narzucone nam przez sanepid wymagania, o czym możecie przeczytać w tekście, gdzie wspominamy co zrobić, aby uzyskać pozwolenie na prowadzenie restauracji mobilnej. Jednak pamiętajmy, że utrzymanie czystości jest ważne niemal przez cały czas: nie tylko na początku działalności czy gdy spodziewamy się sanepidowskiej kontroli. W zachowaniu wysokich standardów w kwestii higieny bez wątpienia pomogą nam decyzje podejmowane na etapie wyposażania food trucka, a na myśli mamy wybór blatów. Nie powinniśmy tutaj szaleć: wybierajmy modele najprostsze, których powierzchnię sprawnie wyczyścimy. Co ważne, nie mogą one być wykonane z materiałów, które łatwo nasiąkają. Porządek koniecznie musimy zrobić po pracy lecz także warto jest przygotować sobie grafik generalnego sprzątania, co pozwoli nam nie zaniedbać restauracji i cały czas utrzymywać tam higienę na najwyższym poziomie. Dlaczego jest to aż tak ważne? Pamiętajmy, że czystość sprzętu, który stosujemy do przygotowania jedzenia przekłada się bezpośrednio na jego smak. Dodatkowo wiele posiłków w food trucku przyrządza się na widoku, w związku z czym nie zachowując czystości łatwo możemy zniechęcić klientów do kupowania u nas.

Jak i czym sprzątać?

Jednym z największych problemów, z jakim muszą zmagać się prowadzący lokal gastronomiczny są tłuste powierzchnie, których wbrew pozorom nie wystarczy przetrzeć mokrą ściereczką. Najlepiej jest postawić na specjalistyczne środki, które tego typu zabrudzenia z łatwością usuną zarówno z blatów jak i podłogi. Muszą być one być w stanie uporać się zarówno z plamami oleju, tłuszczem zwierzęcym, roślinnym jak i starymi zabrudzeniami, które gdzieś nam wcześniej umknęły. Koniecznie jednak podkreślmy, że nie możemy wziąć pierwszego, marketowego środka: wybierajmy profesjonalne specyfiki, które zostały dopuszczone do stosowania w gastronomii. Pamiętajmy też o płynach do dezynfekcji, które szczególnie wykorzystywane są do miejsc, gdzie przechowujemy żywność i gotowe półprodukty (na jakich pracując w food trucku musimy bazować). W miarę możliwości dobrze jest wybierać środki naturalne, mając na uwadze zarówno kwestie związane z ekologią, lecz także dobre samopoczucie naszych pracowników, ponieważ te między innymi nie będą podrażniać skóry czy dróg oddechowych w czasie sprzątania jak niektóre mocno chemiczne.

Zabrudzone sprzęty: jak je poskromić

W food trucku korzystamy z wielu sprzętów do smażenia, grillowania czy pieczenia, które koniecznie musimy w odpowiedni sposób uprzątnąć, ponieważ ich czystość przekłada się nie tylko jakość jedzenia, lecz też ich żywotność. Najlepiej jest zachować wszelkie książeczki z instrukcjami obsługi, gdzie zawierają się zazwyczaj wytyczne związane z czyszczeniem oraz konserwacją. Koniecznie musimy zaopatrzyć się w odpowiednie środki, lecz warto jest też znać domowe sposoby na radzenie sobie z zabrudzeniami. Przypalone raszki z piekarnika możemy na przykład wyczyścić za pomocą octu lub z używając soku z cytryny. Ważne jest też czym myjemy: na przykład zamiast kupować zwykłe ścierki wybierzmy te mikrofibry.

Sprzątanie, chociaż na ogół nie jest to szczególnie przyjemna czynność jest bardzo ważna. Dlatego pamiętajmy przede wszystkim o regularności oraz wybieraniu wysokiej jakości specyfików do czyszczenia.