Food trucki a ekologia – jak wprowadzić zrównoważone rozwiązania?

Czy food truck może być ekologiczny? Oczywiście, że tak! Wszystko zależy tak naprawdę od nas i od naszych wyborów. W rzeczywistości istnieje wiele zrównoważonych rozwiązań, które pozwalają prowadzić ekologiczny food truck. Chcesz je poznać? Przeczytaj dalszą część artykułu!

Ekologiczne opakowania

Coraz więcej food trucków serwuje posiłki w jednorazowych naczyniach ekologicznych wykonanych z papieru. Tego typu rozwiązanie jest jak najbardziej przyjazne środowisku, gdyż wiąże się z użytkowaniem mniejszej ilości plastiku, który negatywnie wpływa na stan wód oraz gleb. Ekologiczne naczynia i pakowania szybciej się rozkładają, ponieważ są wykonane z naturalnych surowców całkowicie biodegradowalnych. Poza tym klasyczne naczynia ceramiczne są droższym rozwiązaniem, a ponadto mogą szybko ulec zniszczeniu. Papierowe opakowania zapewnią także większy porządek oraz lepszą organizację w food trucku. 

Zero lub less waste

W przypadku ekologicznego food trucka warto również skorzystać z koncepcji zero lub less waste, która polega na zamkniętym obiegu produktów oraz minimalizacji odpadów. Jak jednak wprowadzić tego typu idee do własnej przyczepy gastronomicznej? Przede wszystkim skomponować menu food trucka w ten sposób, aby przygotowywane potrawy opierały się na jak największym zużyciu wszystkich produktów. Z drugiej strony można jednak odpowiednio zaplanować dostawy składników. Warto więc zastanowić się, ile faktycznie żywności potrzebujemy, aby nie posiadać zbyt dużego nadmiaru produktów, które w późniejszym czasie będą nadawały się wyłącznie do wyrzucenia. Dobrym rozwiązaniem będzie również serwowanie optymalnych porcji potraw. Wydając duże porcje, istnieje spore ryzyko, że nasi klienci nie będą w stanie skonsumować całej potrawy, a jej resztki będziemy musieli wyrzucić do kosza. Podobnie jest w przypadku opakowań – nie przesadzajmy z ich wykorzystywaniem. Dodatkowy papierowy talerzyk czy drewniane sztućce możesz wydać jedynie w przypadku, jeśli klient będzie wykazywał taką potrzebę.

Inne ekologiczne rozwiązania w gastronomii

Ekologiczny food truck to naprawdę doskonałe rozwiązanie. Aby jednak się ono powiodło, warto uświadomić o tym swoich pracowników. Pamiętaj, że na wizerunek firmy działają wszyscy – każda osoba z załogi powinna wiedzieć, co robić, aby przyczepa pozostawała ekologiczna. Dotyczy to nie tylko wyżej omawianych kwestii związanych z racjonalnym wykorzystaniem produktów oraz opakowań, ale również podstawowych czynności takich jak wyłączanie światła czy rozsądne korzystanie z wody. Dobrym rozwiązaniem są także akcenty ekologiczne umieszczone w przyczepie, np. świeże zioła w doniczkach czy wyposażenie “z drugiej ręki”. Z pewnością nadadzą one klimatu i przyciągną uwagę przechodniów.

Stworzenie ekologicznego food trucka nie jest wcale takie trudne! Warto wychodzić z nowymi inicjatywami, które nie tylko przyciągną uwagę przechodniów, ale również zadbają o środowisko. Powyższe wskazówki z pewnością pomogą Ci wprowadzić zrównoważone rozwiązania do swojej przyczepy gastronomicznej.