Jak najlepiej przechowywać żywność w food truckach?
Food truck stwarza doskonałą możliwość, aby prowadzić swoją restaurację w sposób mobilny. Jak wiadomo przepisy przechowywania żywności w branży gastronomicznej są dosyć surowe, jednak trzeba zachować wszelkie wymogi sanepidu, ponieważ w innym przypadku grozi mandat o wysokości osiągającej kwotę nawet 5 tysięcy złotych. Jak zatem powinno wyglądać prawidłowe przechowywanie żywności w food truckach? O tym poniżej.
Przechowywanie żywności – główne zasady
Istnieje kilka generalnych zasad, którymi należy kierować się planując odpowiednie przechowywanie żywności w food trucku. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że każdy rodzaj produktów należy przechowywać w określony sposób. Główną regułą jest jednak to, aby każdy nadpsuty, naruszony czy przeterminowany produkt oddzielić od miejsca przechowywania świeżej żywności. Dodatkowo należy zawsze odseparować od siebie jedzenie o innej konsystencji czy specyficznym zapachu. Ma to służyć przedłużeniu okresu spożycia dobrych produktów oraz chronić ich walorów smakowych przed zniszczeniem wskutek działania niekorzystnie wpływających na nie czynników.
Wyposażenie food trucka – urządzenia chłodnicze
Najbardziej wymagające jeśli chodzi o warunki przechowywania są: mięso, nabiał oraz ryby, ponieważ zachowują przydatność do spożycia w zakresie temperatury -2-(+4)°C. Przed umieszczeniem produktów w urządzeniu chłodniczym, należy je uprzednio umyć, wywietrzyć oraz dokładnie wysuszyć. Produkty należy również układać według określonej kolejności: te zakupione najwcześniej mogą być ustawione z tyłu, natomiast jedzenie o krótszym terminie przydatności do spożycia – powinno znajdować się w zasięgu ręki.
Segregacja żywności
Ważne jest, aby jedzenie było odpowiednio posegregowane – osobno przechowujemy mięso, ryby czy nabiał, owoce i warzywa, a także produkty mączne. Ważne są też specjalne małe pojemniki, które pomagają odpowiednio po rozdzielać żywność, a także przyczyniają się do dłuższego zachowania terminu przydatności do spożycia. Bardzo polecane są te termoizolacyjne, pomagające chronić produkty przed niekorzystnym wpływem temperatury. Często zapomina się również o tym, że przyrządzone mięso powinno znajdować się w osobnym pojemniku niż surowe. Należy je również kroić na osobnej desce.
Odpowiednie przechowywanie żywności w food truckach nie tylko służy zachowaniu przepisów, ale i pomaga na dłużej zachować jej świeżość oraz doskonały smak. Dzięki temu powstające dania wyglądają apetycznie oraz mają wiele wartości odżywczych. Warto więc zadbać o odpowiednią temperaturę, oświetlenie, pojemniki oraz czas przechowywania żywności w food trucku, tak, aby miała ona jak najwyższą jakość.