Jak usprawnić obsługę klientów w food trucku?

Food trucki cieszą się coraz większą popularnością i przyciągają wielu klientów. Ma to miejsce szczególnie latem, gdy ładna pogoda zachęca do jedzenia na zewnątrz. To oczywiście cieszy właściciela, ale jednocześnie jest dla niego wyzwaniem – wszystkich trzeba obsłużyć i to najlepiej w jak najkrótszym czasie. Jak działania pomogą usprawnić obsługę w food trucku?

Dobrze przeszkolony personel

Najlepiej byłoby zatrudnić osoby, które mają doświadczenie w branży gastronomicznej – wówczas łatwiej będzie im zrozumieć reguły rządzące food truckiem. Każdy pracownik na początku musi odbyć szkolenie, poznać specyfikę swojego stanowiska. W przypadku tych, którzy mają bezpośredni kontakt z klientem – również podstawowe działania marketingowe oraz umiejętność rozwiązywania konfliktów. Jeśli personel będzie wiedział, jak zachować się w danej sytuacji, prawdopodobieństwo niezadowolenia klientów (i kolejek) znacznie się zmniejszy.

Pokaż, co dzieje się w kuchni

Bardzo dobrym pomysłem jest pokazanie tego, co dzieje się w kuchni, na przykład poprzez umieszczenie stanowiska do przygotowywania posiłków przy „oknie” food trucka. Oczywiście należy zadbać o nieskazitelną czystość oraz to, żeby pracownicy odpowiednio się zachowywali – pokaż klientowi to, co sam chciałbyś zobaczyć. Jeśli klient dostrzeże, że kucharze robią wszystko co w ich mocy, aby przygotować posiłki, a ponadto używają do tego najlepszych produktów, z większym zrozumieniem będzie oczekiwał na swoje zamówienie. Będzie to także dodatkowa motywacja dla kucharzy – wiedząc, że klienci ich widzą, nie będą sobie urządzali nieplanowanych przerw.

Każdy zna swoje zadanie

Jednym z błędów popełnianych przez właścicieli food trucków jest brak podziału obowiązków. Albo jedna osoba robi wszystko – co jest najgorszą opcją z możliwych – albo jest kilku pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki naprzemiennie. To może prowadzić do chaosu i nieporozumień, na przykład, gdy dwie osoby nie będą chciały pracować w kuchni i stracą czas na wzajemne negocjacje, kto ma się tym zająć. Dużo lepszym rozwiązaniem jest odgórny podział obowiązków – osoba będąca na danym stanowisku powinna dobrze znać zakres swoich działań. Ważnym aspektem jest także liczba pracowników – jeśli liczba klientów stale rośnie, dobrze jest pomyśleć nad zatrudnieniem kolejnych pracowników lub nawet zakupem dodatkowego food trucka. Takie działania pozwolą na przyspieszenie obsługi, a co za tym idzie – zwiększenie zadowolenia klientów.

Czytelne menu

Jeżeli nie chcesz, aby Twoi pracownicy tracili czas na odpowiadanie na pytania dotyczące cen, wielkości porcji czy zawartych w daniach alergenów – umieść te informacje w widocznym miejscu. Możesz nanieść je na tablicę na tylnej lub bocznej ścianie – tak, aby można było je bez problemu odczytać. Dobrym pomysłem będzie również stworzenie folderów z menu, w których można zawrzeć bardziej szczegółowe informacje, takie jak waga poszczególnych produktów czy zawarte w nich alergeny.

Motywacja do pracy

Jak mówią: “zadowolony pracownik to dobry pracownik” i jest w tym powiedzeniu sporo prawdy. Jeśli Twoi pracownicy będą otrzymywać odpowiednie wynagrodzenie za swoją pracę, za sukcesy będą chwaleni i otrzymają jakiś miły prezent lub premię finansową, gdy uda się osiągnąć jeden z celów firmy – z pewnością będą pracować chętniej. Ważne jest, aby zespół był zgrany, dlatego należy dbać o pozytywną atmosferę w firmie. Pracownicy nie powinni mieć również obaw, by w razie problemów czy wątpliwości zwrócić się z prośbą o pomoc do właściciela food trucka.

Tych kilka prostych rad pozwoli na usprawnienie obsługi w food trucku i znacząco wpłynie na zadowolenie klientów. Jeśli chcesz, aby Twój biznes cieszył się dobrą opinią, powinieneś z nich skorzystać 🙂