Kuchnia afrykańska – co możemy znaleźć w menu?

Kuchnia afrykańska jest pełna aromatycznych przypraw, egzotycznych owoców oraz rzadko spotykanych w Europie – gatunków mięs. Stosowane tam metody przyrządzania posiłków mogą stać się ciekawą inspiracją dla wielu kucharzy. Poznaj najpopularniejsze dania z tego regionu, które mogą znaleźć się w menu food trucka!

Maniok – czym jest?

Maniok uznawany jest za najpopularniejszą jadalną roślinę, którą uprawia się na terenie Afryki. Jest ona równie często stosowana w ich kuchni, jak w Europie, na przykład, ziemniaki. Wykorzystywane są zarówno bulwy, jak i liście. Jednak pierwsza ze wskazanych części, surowa jest silnie trująca, dlatego ważne jest poddanie jej prawidłowej obróbce cieplnej. Liście często podawane są w towarzystwie mięs, lecz na wielu afrykańskich stołach możemy spotkać je duszone. Maniok to podstawowy składnik tofu, przypominającego konsystencją papkę, które je się jako dodatek do wielu dań, lecz też świetnie sprawdza się w roli farszu. W wielu miejscach serwowane jest puree z tego warzywa, jednak do jego przygotowania stosowane jest mleko kokosowe, które nadaje całej potrawie egzotycznego posmaku. Na półkach w Afryce znajdziemy olej, mąkę, a nawet alkohol z manioku.

Ryż po afrykańsku – czyli jak

Poszukując posiłków typowych dla kuchni, w tym rejonie, znajdziemy często ryż po afrykańsku. Czego jednak powinniśmy spodziewać się widząc takie danie w menu food trucka? Jednym z ważniejszych składników są świeże warzywa i owoce. Tutaj możemy wymienić, między innymi, wcześniej wspomniany maniok, lecz również bataty, czarną fasolę, lub banany i melony. Aby nadać im intensywny smak wykorzystuje się kardamon, kurkumę, sok z cytryny lub różnego rodzaju arabskie sosy. Zamawiając posiłek afrykański w polskiej restauracji zazwyczaj stosowane są standardowe gatunki mięs, jak kurczak czy wieprzowina, które marynuje się w przyprawach. Jednak, w tradycyjnych daniach, serwowanych na tym kontynencie pojawia się mięso ze strusia, bawoła, a nawet krokodyla czy też małpy. Dużą popularnością cieszą się też owoce morza dodawane do ryżu.

Tradycyjne dania afrykańskie

Food trucki często oferują również typowe dania dla kuchni afrykańskiej. Wśród nich możemy wymienić chociażby pastę harissa, która na pierwszy rzut oka przypomina nam hummus. Jednak zrobiona jest ona na bazie papryczki chilii i podawana w towarzystwie mięs, jarzyn, a nawet jajek. Smak nadaje jej połączenie aromatycznych przypraw o intensywnych smaku. Wśród innych sztandarowych dań wskażemy tajine, którego nazwa pochodzi od tradycyjnego naczynia, w którym powinno się je podawać. Jest to mięso, duszone z warzywami lub innymi dodatkami – tutaj różnią się one w zależności od regionu Afryki. Przygotowuje się je na rozżarzonych węglach, jednak dobrze sprawdza się do tego też grill. Mówiąc o kuchni nie możemy zapomnieć o zupach, w których często łączy się różne warzywa, owoce z mlekiem kokosowym i mięsem.

Kuchnia afrykańska jest bardzo kolorowa i różnorodna. Niemal każdy jest w stanie znaleźć tam idealne posiłki dla siebie, jednak w szczególności zainteresuje ona fanów świeżych warzyw, owoców oraz intensywnych przypraw.