Kuchnia francuska – pomysł na nowy biznes

Kuchnia francuska jest jedną z najsłynniejszych na całym świecie, stale utrzymując miano dumy narodowej Francuzów, którzy niezwykle cenią swój dorobek kulinarny. Chociaż najbardziej kojarzone potrawy to ślimaki lub żabie udka, menu francuskie ma o wiele więcej do zaoferowania, szczególnie jeśli chodzi o dania food truckowe.

Zacznijmy od le petit déjeuner

Śniadanie to najważniejszy posiłek, dlatego warto zachwycić klientów już od samego rana. Niewątpliwie, słynne croissanty maślane, bądź wypełnione czekoladą pozwolą na wyjątkowe rozpoczęcie dnia. Kolejnym porannym przysmakiem może być kawałek bagietki lub ciepła, drożdżowa i delikatnie słodka bułeczka pieczona z dodatkiem masła, czyli brioche. Obowiązkowo do każdego dania podawana jest kawa albo gorąca czekolada.

Co Francuzi podają na obiad?

Francuski obiad jadany jest raczej w formie lekkiego posiłku, często w tym czasie zamykane są nawet urzędy i sklepy, a pracownicy spożywają lunch w pobliskich restauracjach. Co ciekawe, o tej porze nie jada się zup, a omlety, różnego rodzaju sałatki czy kanapki, czego zwieńczeniem jest deser oraz kawa.

Słynne le dîner, czyli francuska kolacja

Kolacja we Francji to najważniejszy posiłek dnia, na który składają się najczęściej trzy dania. Pierwszym z nich jest oczywiście przystawka, w tym przypadku może być nią zupa, na przykład niezwykle popularna zupa cebulowa, sałatka lub terrine, czyli francuski pasztet z mięsa wykonany w specjalnie do tego przeznaczonej formie. Główne danie podaje się na ciepło, a jego składniki to mięso, może to być drób polany sosem lub ryba, z dodatkiem ryżu, ziemniaków bądź makaronu. Ostatnią częścią le plat są warzywa albo sałatka. Finałowym punktem kolacji jest podanie deski serów, więc najsłynniejszego camemberta, brie czy roqueforta, tworzonego z mleka owczego. Ten przysmak jest niewątpliwie dumą Francji, więc w food trucku nie powinno go zabraknąć. Poza tym, ser zawiera kwas linolowy, przyspieszający przemianę materii, stąd nasi klienci mogą rozkoszować się wyjątkowym smakiem nawet po dużym posiłku.

Kuchnia francuska

Charakterystycznymi w kuchni francuskiej są także crepes, cienkie zwinięte naleśniki, podawane z farszem, zarówno na słono, jak i na słodko. Reprezentacyjnym deserem Francji natomiast jest bez dwóch zdań creme brulee, sporządzony na bazie śmietanki, jaj oraz pokryty warstwą skarmelizowanego cukru z dodatkiem waniliowego aromatu. Poza tym, nowy biznes zdecydowanie rozkwitnie na przykład dzięki dodaniu do menu wybitnych placków francuskich, noszących nazwę quiche. Składa się on z kruchego ciasta, do którego dodawany jest wytrawny farsz, zalewany następnie masą z jajek i śmietany. Najczęściej dodaje się do niego różne gatunki mięsa, sera, warzyw oraz odpowiednio wyselekcjonowane zioła czy przyprawy.

Kuchnia francuska ma zatem wiele do zaoferowania i z pewnością przyciągnie wielu klientów, z których nawet wybitni smakosze znajdą coś dla siebie.