Marketing – ważny aspekt działalności Twojego food trucka

Food trucki cieszą się w Polsce coraz większą popularnością – branża widocznie się rozwija, a coraz więcej osób przekonuje się do jedzenia na kółkach. Niestety wciąż nie jest to tak rozpowszechniony biznes jak w Stanach Zjednoczonych. Decydując się na otwarcie jeżdżącego baru dobrze zaplanuj swoje działania marketingowe, które ułatwią Ci zdobycie klientów. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów – tak na dobry początek!

Przyciągaj wzrok

Przewagą food trucka nad standardowymi restauracjami jest możliwość przemieszczania się, w związku z tym nie warto inwestować w stacjonarne banery czy reklamy wokół miejsca tymczasowego postoju. Najważniejsze to zadbanie o sam wygląd Twojego pojazdu – musi być oryginalny i rzucający się w oczy. Możesz zdecydować się na wyraziste wzory i kolory lub nawiązać do serwowanych potraw i przebrać swój bar na kółkach np. za wielkiego hamburgera. Wielkiej przemieszczającej się bułki z pewnością nikt nie przeoczy. Ciekawym pomysłem są także współgrające z autem mundurki pracowników. Potraktuj je z przymrużeniem oka i umieść na czapkach plaster bekonu bądź oliwkę z wykałaczką. Wszystko w Twoim food trucku powinno przykuwać uwagę potencjalnych klientów, wówczas odwiedzą Cię kierując się czystą ciekawością.

Reklama na eventach

Od kilku lat w różnych polskich miastach regularnie odbywają się różnego rodzaju zloty food trucków czy targi śniadaniowe, na które to jeżdżące knajpy przyjeżdżają nie tylko z Polski, ale również spoza jej granic. Dla Ciebie to idealny czas na promocję, wystarczy sprawdzić harmonogram wydarzeń w Twojej okolicy, uiścić stosowną opłatę u organizatorów i zaprezentować się najlepiej jak się da. Na brak odwiedzających tego typu akcje nie można narzekać. Pamiętaj, żeby przed wzięciem udziału w evencie poinformować o tym na swoim fanpage’u. Na konkretnym wydarzeniu staraj się zbudować świetne pierwsze wrażenie, bądź miły, niech Twoi pracownicy zarażają pozytywną energią, możesz także rozdawać ulotki np. ze zniżkami.

Akcje promocyjne

Pamiętaj, że promocje nie muszą być związane tylko i wyłącznie z jakimś wydarzeniem lub eventem. Dobrym sposobem na przyciągnięcie i przytrzymanie konsumenta jest wprowadzenie kart lojalnościowych, działających choćby na zasadzie zbierania stempelków. Za każdą kupioną zapiekankę jedna pieczątka, kiedy uzbiera się ich 10 – jedna porcja gratis. Proste i zachęcające!

Bez Facebooka ani rusz!

W tak nowatorskiej branży jak jeżdżące restauracje fanpage na Facebooku to must have! Umieścisz na nim wiele przydatnych informacji jak menu, adres czy godziny otwarcia. Jeżeli decydujesz się na sprzedaż objazdową, powinieneś umieścić tam również przebieg swojej trasy z konkretnymi datami postojów. Kiedy zdobędziesz już stałych klientów, dobrą propozycją będzie umieszczanie wiadomości o nowościach w karcie lub bieżących promocjach. Pamiętaj o budowaniu relacji z odwiedzającymi Twoją stronę, odpowiadaj na ich komentarze, nawet te negatywne – zawsze w grzeczny i uprzejmy sposób . Staraj się, aby na Twoim profilu nie wiało nudą! Dodawaj kilka postów w tygodniu, bądź na bieżąco, nawiązuj do ostatnich wydarzeń lub zapowiedzi. W Twoim mieście odbywa się mecz? Z tej okazji zaproponuj lemoniadę gratis do każdego przedmeczowego zamówienia!

Gdzie jeszcze warto być?

Oprócz Facebooka, którego będą odwiedzać osoby, które mieszkają w pobliżu lub Twoi stali klienci, ciekawym rozwiązaniem dla turystów i ludzi nie mających konta w mediach społecznościowych, jest portal TripAdvisor. Działa na zasadzie dodawania opinii i wystawiania gwiazdek, często korzystają z niego wszyscy niezdecydowani kierując się spostrzeżeniami innych. To bardzo dobry sposób, by dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców.

Food trucki to nowoczesny biznes dostosowany do współczesnego trybu życia – ludzie chcą jeść szybko, często w biegu. Zależy im także na szerokim dostępie do informacji o danym lokalu. Dlatego, żeby sprawnie prowadzić działania marketingowe wybierz kilka form promocji. Pamiętaj o internecie i social media, jak również o ulotkach i oryginalnym wyglądzie swojego jeżdżącego baru. Dbaj o klientów i dopasuj się do nich – to prosta droga do sukcesu!