Menu food trucka: kuchnia japońska
Kuchnia japońska jest znana przede wszystkim z sushi, jednak to nie wszystko co ma do zaoferowania – jest o wiele bogatsza niż się wydaje. Co więcej, potrawy japońskie zostały uznane za jedne z najzdrowszych na tle innych kuchni świata ze względu na wykorzystanie dużej ilości warzyw, ryb oraz owoców morza. Przekonaj się sam, jakie dania kuchni japońskiej możesz zaoferować w swoim food trucku.
Najpopularniejsza z zup – Ramen
Drugim najbardziej znanym japońskim daniem, zaraz po sushi, jest ramen – zupa, której korzenie sięgają aż do Chin. Jej podstawą jest wieprzowy bulion z dodatkiem długiego i cienkiego makaronu pszennego. Aby przygotować najpopularniejszą zupę prosto z Japonii, potrzebne są mięso i kości (najczęściej wieprzowe), świeże warzywa (cebula i marchewka) oraz aromatyczne zioła i przyprawy wschodu, które łatwo można nabyć w sklepach tematycznych. Warto pamiętać, że kluczowymi elementami ramenu są glon konbu oraz grzyby shiitake. Potrawa ma wiele wariacji i nie musi być przyrządzana koniecznie z wieprzowiny, można też dodać do niego inne warzywa czy jajka.
Japoński rosół – Miso-shiru
Miso-shiru to kolejna popularna zupa w kuchni japońskiej. To nic innego jak japoński rosół, który da mieszkańców ma wartość podobną do naszego polskiego rosołu z kury. Do przygotowania potrawy niezbędny jest bulion dashi oraz miso – tradycyjna japońska pasta. Podobnie jak w przypadku ramenu, w miso-shiru możemy znaleźć liczne dodatki takie jak np. ser tofu dobrze znany wszystkich weganom. W porównaniu do klasycznego polskiego rosołu przyrządzając miso można eksperymentować przyprawiając zupę o grzybki, owoce morza czy różnorodne warzywa. Ciekawe jest, że pastę miso można wykorzystać również w innych daniach. Produkt znajduje wiele zastosowań, idealny do food truckowych potraw – łatwo go przygotować, a do tego jest wielofunkcyjny.
Połączenie słodko-pikantne – Kurczak Teriyaki
Kurczak w sosie teriyaki to klasyczna japońska potrawa, która łączy w sobie smaki słodkie, słone i pikantne. Do jej przygotowania potrzebny jest przede wszystkim filet z drobiu, ponieważ potrawa opiera się na najchudszej części kurczaka oraz podstawowego elementu, czyli sosu teriyaki. Sos można przygotować samemu od podstaw, wystarczy posiadać podstawowe składniki takie jak olej, sos sojowy, ocet ryżowy lub sok z limonki, syrop klonowy, czosnek oraz imbir. Danie może być podawane z ryżem oraz warzywami.
Japońska przekąska – Tempura
Tempura to jedna z bardziej znanych przekąsek japońskich – ciasto, które przypomina naleśnikowe, jednak smażone jest na głębokim oleju. Przygotowuje się je z klasycznych składników, czyli mąki, wody, sody oraz jajek. Bardzo często w tempurze przygotowywane są warzywa, jednak w tempurze można podać praktycznie wszystko – także mięso, jak i owoce morza.
Zielona herbata – Matcha
Japonia kryje w sobie wiele tajemnic, a jedną z nich jest klasyczna herbata japońska o nietypowym, zielonym kolorze. Matchy używa się w ceremonii picia herbaty aż od XII wieku, aktualnie jest często dodawana do kremów, bitej śmietany czy lodów. Aby przygotować japoński napój należy zagotować 50 ml wody, dodać łyżeczkę Moya Matche, 200 ml spienionego mleka sojowego, a do osłodzenia można użyć miodu lub syropu z agawy. Matcha na pewno przyciągnie niejednego smakosza orientalnych potraw, dzięki swojej oryginalności i nietypowemu smakowi.
Rynek food trucków jest jednym z bardziej kolorowych gałęzi biznesu gastronomicznego – dzięki wysokiej dostępności i różnorodnej ofercie, możemy udać się w podróż dookoła świata. Kuchnia japońska to jednak coś więcej niż zwykła podróż w celu poznania nowych smaków. Potrawy orientalne są w stanie przekonać, że zdrowe i pełne składników odżywczych jedzenie też może być bardzo dobre, dzięki czemu przed truckiem zaczną ustawiać się kolejki smakoszy gotowych pobudzić swoje kubki smakowe.