Na co należy zwrócić uwagę kupując przyczepę?

Niezależnie czy otwiera się nowy biznes gastronomiczny, czy urozmaica ofertę restauracji o mobilny punkt, którym odwiedzać można różne miasta bądź uczęszczać na wszelkie zloty i eventy, warto odpowiednio przygotować się przed zakupem nowej przyczepy. Sprawdź, w co powinna być zaopatrzona i jak zweryfikować jej przydatność.

Przyczepa dostosowana do rodzaju kuchni

Aby zakupić odpowiednią przyczepę, trzeba zastanowić się nad tym, jaką kuchnię będzie oferował food truck i co jest w tym przypadku najważniejsze. W przypadku przyczep, które sprzedają produkty mrożone, najistotniejsza jest duża ilość lodówek i zamrażarek, natomiast w przypadku food trucka serwującego różnorodne makarony, ważna jest odpowiednia ilość palników, które pozwolą na szybkie przygotowywanie gorących potraw, aby klienci nie oczekiwali zbyt długo na swój posiłek. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku przyczepy, która sprzedawać będzie jedynie gorące napoje bądź świeżo wyciskane soki. Warto rozpisać sobie potrzeby do stworzenia każdej pozycji z menu, aby wyliczyć i zobrazować sobie potrzebną ilość miejsca do produkcji oferowanych produktów.

Wymogi każdej przyczepy gastronomicznej

Niezależnie od rodzaju oferowanej kuchni w food trucku, podstawowe wymogi sanepidu są niezmienne – warto jednak złożyć wniosek już na początku, aby przed przystąpieniem do remontu przyczepy mieć pewność, że pomysł na prowadzenie kuchni jest zgodny z przepisami. To co jest najbardziej istotne, to przede wszystkim brak ostrych kantów w meblach zastosowanych w przyczepie. Każdy blat, zlew czy szafka powinna posiadać zaokrąglone kanty, aby żaden z pracowników nie zrobił sobie krzywdy na małej powierzchni. Ściany, podłoga oraz wszelkie oprawy nie powinny być wykonane z chłonnego materiału. Istotne jest łatwe usuwanie wszelkich zanieczyszczeń, aby nie doprowadzić do rozwoju bakterii. Trzeba także pamiętać o zamontowaniu oddzielnej umywalki (nie tylko zlewu), w której każdy pracownik z łatwością umyje dłonie, a także o przygotowaniu dwóch oddzielnych szafek – jednej na odzież, a drugiej na środki czystości, jak najdalej od miejsca przechowywania produktów spożywczych. To co jest równie ważne, to zamontowanie termometrów w każdej zamrażarce, lodówce i narzędziach chłodniczych.

Gdzie kupić przyczepę?

Istnieje wiele możliwości zakupu przyczepy gastronomicznej. Można zdecydować się na poszukiwania używanych bądź nowych food trucków w Internecie, które później trzeba samemu dostosować do oferowanych usług. Najbezpieczniejszą opcją jest powierzenie przygotowania przyczepy doświadczonemu producentowi, takiemu jak WARK, który dostosuje jej wygląd oraz zawartość do potrzeb właściciela gastronomii.
Aby zaprojektować dla siebie wysokiej jakości przyczepę, wystarczy skontaktować się bezpośrednio z producentem i przedstawić mu swoje oczekiwania.

Przygotowanie propozycji menu oraz strategii marketingowej gastronomii mobilnej to nie wszystko. Tak jak w przypadku klasycznej restauracji trzeba zadbać także o spełnienie wymogów sanepidu oraz przygotowanie miejsca dopasowanego do rodzaju oferty. Odpowiednia przyczepa gastronomiczna to podstawa, aby stworzyć miejsce, które będzie chętnie odwiedzane przez klientów.