Nie tylko kebab, czyli kuchnia turecka we food trucku

Słysząc kuchnia turecka każdy ma od razu jedno skojarzenie: kebab. Oczywiście nic w tym dziwnego, jednak dzisiaj spróbujemy wyjść poza standardowe ramy i przygotowaliśmy kilka wschodnich przepisów którymi możemy zaskoczyć klientów naszego food trucka.

Co, jak nie kebab?

Kebab jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni tureckiej, jednak nie jedynym, który w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością. Jakie orientalne posiłki warto, aby pojawiły się w menu naszego food trucka? Jedną z propozycji, szczególnie docenianą przez wegetarian, jest falafel. Chociaż jego korzenie nie wywodzą się Turcji, to jednak jest to posiłek kojarzony mocno z Bliskim Wschodzie, który dobrze przyjął się właśnie na terenie wskazanego państwa. Kotleciki z ciecierzycy możemy podawać w tortilli, zamiast mięsa z surówkami, lecz również po prostu w towarzystwie frytek i ulubionych sosów. Inną opcją, jest burek, wykonywany przykładowo z ciasta francuskiego, które następnie zostaje napełnione mięsem mielonym lub też w wersji wege – z serem. Koniecznie trzeba dowiedzieć się więcej o tym, czym jest kumpir, czyli pieczone ziemniaki, które nadziewa się serem, masłem i wybranymi warzywami.

Tego o kuchni tureckiej nie wiesz!

Kuchnia turecka jest bardzo zróżnicowana, w związku z czym warto poznać ją od różnych stron. Co jeszcze może pojawić się w naszym food trucku? Jako szybka przekąska idealnie sprawdzi się simit, czyli najprościej mówiąc precel z sezamem, które dobrze komponuje się ze słynną turecką herbatą. Można podawać go z różnymi dodatkami, na przykład świeżymi warzywami. Inną, równie ciekawą opcją bez wątpienia okażą się tureckie zupy: tych jest naprawdę “od wyboru do koloru”. Dużą popularnością cieszy się między innymi kukurydziana, tavuklu czyli najprościej mówiąc turecki rosół czy też słynna zupa z soczewicy z warzywami. Pozostają w temacie warzyw warto jest wspomnieć o bakłażanach, które można wykorzystać na wiele sposobów. Świetnie w naszym foodtrucku nadadzą się na przykład  pieczone, które stanowią swego rodzaju wizytówkę tureckiej kuchni.

Desery po turecku

Tureckie desery bardzo dużo czerpią z kuchni greckiej. Jednym z popularniejszych przysmaków jest między innymi chałwa z masy sezamowej, która może mieć naprawdę różne, fantastyczne smaki – trzeba tylko uważać , ponieważ bywa dosyć twarda. Nie możemy nie wspomnieć też o baklavie, którą powinno się przygotowywać z ciasta listkowego. Jest ona bardzo kleista, a to ze względu na jej zawartość, a mianowicie między innymi miód, orzechy czy też cukier. Warto też wspomnieć kilka słów na temat kunafy, czyli ciasta z nadzieniem serowym. Turecki serniczek? Kto nie chciałby go spróbować?

Kuchnia turecka skrywa niewątpliwie wiele tajemnic! Bez wątpienia wiele pozycji idealnie sprawdzi się w food trucku, dlatego warto jest zgłębiać tajniki orientalnych dań.