Oszczędności w food trucku – gdzie ich szukać?

Jako właściciel mobilnej restauracji coraz częściej skarżysz się na niskie zarobki, niewspółmierne do regularnie zwiększających się wydatków? Opłaty za wystawienie food trucka podczas imprez, koszty eksploatacji samochodu, czy składki ubezpieczeniowe wymagają sporych nakładów finansowych każdego miesiąca – tego nie da się uniknąć. Jak więc nie stracić motywacji do pracy i poszukiwać oszczędności w prowadzeniu restauracji na kółkach?

Optymalne menu to podstawa

W zmniejszeniu wydatków niezbędnych do sprawnego funkcjonowania food trucka bez wątpienia pomoże skrupulatna analiza aktualnego menu. Dzięki niej jesteśmy bowiem w stanie zweryfikować, które dania sprzedają się najlepiej, a jednocześnie wyeliminować najmniej popularne pozycje. W konsekwencji będziemy mogli zrezygnować z kupowania produktów służących do przygotowywania dań nieprzynoszących zysków i skupić się wyłącznie na dopracowaniu must have’ów. Istotną kwestią pozostaje również uczciwe dopasowanie rozmiarów konkretnych porcji do ceny, tak aby pozwalały one zarobić właścicielowi, a jednocześnie były atrakcyjne dla klientów.

Porównaj oferty dostawców

Oszczędzanie w food trucku można również zastosować na poziomie otrzymywania dostaw produktów i zawierania umów z hurtowniami. Warto sprawdzić i porównać oferty lokalnych firm, tak aby nie ponosić dodatkowych kosztów za transport. Jako stali klienci, powinniśmy także spróbować negocjować z dostawcą ceny wybranych produktów lub zapytać o szansę otrzymania zniżki na większe i stałe zamówienia. Ponadto, ważne jest umiejętne, czyli racjonalne planowanie zakupów, które pozwoli uniknąć niepotrzebnego marnotrawstwa żywności. Śledzenie promocji stanowi natomiast szansę okazyjnego zakupu produktów o długiej przydatności do spożycia lub akcesoriów potrzebnych do pracy w kuchni.

Zwróć uwagę na wydatki

Comiesięczna konieczność opłacenia wszystkich rachunków spędza sen z powiek każdemu przedsiębiorcy. Niejednokrotnie wydaje nam się, że niektóre usługi kosztują sporo, a nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W takim przypadku najlepiej przyjrzeć się wszystkim umowom podpisanym z firmami zewnętrznymi i sprawdzić, czy w ostatnim czasie nie zmieniły się ceny konkretnych świadczeń. Niezauważalne, na pierwszy rzut oka, dodatkowe opłaty kryją się często w regulaminach dotyczących korzystania z terminalna, szczególnie jeśli chodzi o opłaty za wybrane operacje bankowe. Dodatkowo, korzystne jest także pamiętanie o tym, by nie zawierać długoterminowych umów, zarówno tych z dostawcami, jak i innymi podmiotami, ponieważ zawsze istnieje szansa, że na rynku pojawi się znacznie bardziej atrakcyjna oraz dopasowana do naszych potrzeb oferta.

Postaw na marketing internetowy

W dzisiejszych czasach bez reklamy nawet najlepsza firma nie będzie osiągała sukcesów. Aby zadbać o skuteczny i tani marketing swojego food trucka, zdecyduj się na prosty, lecz cieszący się ogromnym zainteresowaniem konsumentów, marketing internetowy. Poprzez założenie fanpage’a restauracji na kółkach w sieci, otrzymasz szansę wypromowania swojego biznesu, informowania o aktualnym menu, a także budowania bazy stałych klientów. Internetowa forma reklamy, znacznie tańsza niż tradycyjna, pozwoli Ci zwiększyć liczbę miłośników serwowanego przez Ciebie jedzenia, co w przyszłości przełoży się na poprawienie sytuacji finansowej całego przedsięwzięcia.

Poszukiwanie oszczędności w food trucku warto rozpocząć od zoptymalizowania wielkości menu oraz rozmiarów poszczególnych potraw. Poza tym, istotne jest także zweryfikowanie kosztów dostaw i wyeliminowanie marnotrawienia produktów. Aby nasza restauracja na kółkach prawidłowo się rozwijała, dobrze jest również zadbać o tani, lecz skuteczny marketing internetowy. Tych kilka działań może okazać się kluczowymi dla zwiększenia oszczędności w naszym food trucku.