Food truck z sushi - pomysł na biznes
Czytaj więcej
Jak wiadomo, food truck to bardzo opłacalny biznes – popularność jedzenia w plenerze stale rośnie i nie zapowiada się na to, by zaczęła słabnąć. Właściciele mobilnych punktów gastronomicznych muszą jednak liczyć się z pewnymi opłatami, a w szczególności z podatkami. Jakiego rzędu są to kwoty?
Mobilny lokal gastronomiczny nie jest działalnością reglamentowaną – oznacza to, że jej prowadzenie nie wymaga uzyskania licencji, czy też koncesji. Nie oznacza to jednak, że właściciele food trucków nie mają żadnych obowiązków. Konieczne jest bowiem, by Ci posiadali odpowiednio przystosowany pojazd oraz spełniali normy sanitarne dotyczące przygotowywania posiłków. Ponadto, gdy planują postój food trucka oraz sprzedaż żywności w takich miejscach, jak na przykład chodnik, powinni zdobyć zezwolenie na zajęcie pasa drogowego. Szalenie istotne jest również to, by osoby prowadzące biznes posiadały odpowiednie uprawnienia kierowania pojazdami. Tego typu biznes można prowadzić wybierając dowolną formę działalności poza spółką partnerską – konieczne jest jednak zarejestrowanie jej w CEIDG lub KRS.
Działalność związaną z posiadaniem ruchomej placówki gastronomicznej można opodatkować w dowolny sposób.
W 2022 roku nowi podatnicy tracą możliwość rozliczania się za pomocą karty podatkowej, dlatego trzy powyższe metody są jedynymi, jakie można wybrać.
Jak się jednak okazuje, pewne kwestie są dla właścicieli food trucków niesamowicie korzystne. Osoby prowadzące mobilny biznes są bowiem zwolnione z podatku od nieruchomości, do płacenia którego właściciele stacjonarnych restauracji i barów są zobowiązani. Ponadto, ze względu na to, iż w food trucku nie prowadzi się sprzedaży, a świadczy usługi, osoby posiadające ruchomą placówkę gastronomiczną nie muszą płacić opłaty targowej. Inaczej wygląda również kwestia kas fiskalnych – pod warunkiem, że obrót nie przekracza 20 tys. zł rocznie, właściciele nie muszą ich posiadać. Ostatnia już przychylna kwestia to stawka VAT obowiązująca w food truckach – sprzedaż przygotowywanych posiłków jest traktowana jako dostawa towarów, a nie usługa gastronomiczna, dzięki czemu właściciele są zobowiązani jedynie do odprowadzania pięcioprocentowej stawki. 23%-owy VAT dotyczy jedynie sprzedaży napojów.
Jak widać, posiadanie food trucka ma swoje plusy również w kwestii opodatkowania. Ważne jest, by wybrać odpowiednią formę prowadzenia działalności oraz korzystać z ulg, które przysługują właścicielom.