Przyczepy gastronomiczne a tradycyjne lokale – które rozwiązanie jest lepsze dla Twojego biznesu?

Gastronomia należy do jednych z najbardziej rozwijających się obszarów w biznesie. Nieustannie podążą ona za najnowszymi trendami i oczekiwaniami klientów. Stosunkowo młodym i ciekawym rozwiązaniem są między innymi przyczepy gastronomiczne. Pozostaje jednak pytanie: czy food trucki są także lepszym wyborem dla przedsiębiorców? Być może tradycyjne lokale nadal stanowią korzystniejsze rozwiązanie dla biznesu. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

Food truck czy lokal – co wybrać

Zazwyczaj, myśląc o biznesie gastronomicznym, forma lokalu stacjonarnego pierwsza przychodzi nam do głowy. Dlaczego? Gdyż to zdecydowanie najbardziej powszechne rozwiązanie zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów. Tak naprawdę jednak najważniejszy jest pomysł na biznes – to on będzie determinował to, które rozwiązanie okaże się lepsze i korzystniejsze. Warto wpierw stworzyć tzw. biznesplan oraz prześledzić wszystkie wady i zalety food trucka oraz lokalu stacjonarnego. Istotne znaczenie będą tutaj miały przede wszystkim takie kwestie jak: koszta związane z prowadzeniem działalności, mobilność, przestrzeń, menu, regulacje prawne, ekspozycja oraz marketing.

Zalety food trucka

Najbardziej oczywistą zaletą food trucka jest jego mobilność oraz elastyczność. Swój biznes możesz tak naprawdę przenosić z miejsca na miejsce, a przede wszystkim tam, gdzie są klienci (na festiwale, koncerty, targi). Jako właściciel posiadasz również większą elastyczność w zarządzaniu. Food truck to także niskie koszty początkowe – niska bariera wejścia jest zdecydowanie zachęcającym czynnikiem do otworzenia lokalu na kółkach. Nie musisz martwić się o kosztowny najem lub zakup nieruchomości. Poza tym food truck to również niższe koszty operacyjne związane z utrzymaniem działalności oraz zatrudnieniem pracowników. Ponadto przyczepa gastronomiczna zdecydowanie kojarzy się z innowacyjnością. Dla kogo food truck będzie więc dobrym rozwiązaniem? Dla osób, które nie chcą podejmować zbyt dużego ryzyka oraz dysponują mniejszym budżetem. 

Zalety lokalu

Lokal stacjonarny to, krótko mówiąc, fundamentalny element sceny gastronomicznej. Jego największą zaletą jest stabilność, dzięki której restauracja szybko może zyskać na rozpoznawalności. Nierzadko staje się również miejscem regularnych odwiedzin dla lokalnej społeczności. Lokale stacjonarne oferują również większy komfort oraz obszerniejsze menu, co może być bardziej pociągające dla klientów. Restauracje zapewniają zdecydowanie wygodniejsze warunki niż food trucki. Większa przestrzeń, klimatyzacja, różnorodność potraw mogą zadecydować o tym, że klient wybierze wizytę w lokalu stacjonarnym zamiast posiłku wydanego z przyczepy gastronomicznej. Dlatego też prowadzenie tradycyjnej restauracji wiąże się z większym zyskiem. Obszerna oferta to większe zainteresowanie klientów, a tym samym większy sukces.

Zarówno przyczepy gastronomiczne jak i tradycyjne lokale mają swoje unikalne zalety. Kluczem do sukcesu jest jednak elastyczność i gotowość do dostosowania się do potrzeb klienta. Kwestia ta stanowi zatem bardzo subiektywny wybór. Dobrym rozwiązaniem może być food truck jak i lokal stacjonarny.