Przygotuj się do otwarcia swojego food trucka!

Moda na food trucki przyszła do nas zza oceanu i cały czas przybiera na sile. Ciężarówki z jedzeniem można spotkać na każdej większej ulicy, a festiwal food trucków organizowany jest przynajmniej raz w miesiącu. Zainteresowanie jest duże, a konkurencja stale rośnie. Kluczem do sukcesu może być zaproszenie potencjalnych klientów na wielkie otwarcie, stwarzające niezliczone możliwości marketingowe – od specjalnych promocji, aż po wszelkiego rodzaju atrakcje.

Kiedy zorganizować otwarcie?

Dobór odpowiedniego terminu determinuje liczbę zainteresowanych osób oraz możliwości organizacyjne. Nie da się ukryć, że najlepszą porą na zorganizowanie wielkiego otwarcia jest okres wiosna/lato, ponieważ ludzie chętniej biorą wtedy udział w imprezach plenerowych. Należy pamiętać, że termin należy ustalić z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, dlatego nie można mieć pewności co do pogody. Warto na tę okoliczność przygotować pawilon lub parasole, które ochronią gości przed deszczem, a także koce zapewniające ciepło i przytulną atmosferę. Nie ma też ścisłego związku między samą inauguracją a realnym rozpoczęciem działalności – zorganizowanie imprezy po dwóch czy trzech trzech tygodniach działalności może zapewnić zaufanie klientów, którzy sami zainteresowali się nowym food truckiem i chętniej przyjdą na wielkie otwarcie.

Jak wypromować wydarzenie?

Szeroko zakrojona akcja marketingowa jest zawsze gwarancją sukcesu, dlatego to najważniejszy element planowania imprezy. W dzisiejszych czasach dobrze zorganizowana promocja może ściągnąć na otwarcie tłumy, a kwota na nią przeznaczona będzie znikoma – wszystko to za sprawą internetu. Fanpage i strona wydarzenia na Facebooku czy strona internetowa to podstawowe narzędzia marketingowe w tej branży. Należy pamiętać o dużej ilości zdjęć – kiedy ludzie sprawdzają Facebooka na szybko, w tramwaju czy podczas przerwy w pracy, nie mają czasu na czytanie każdego posta, dlatego fotografia pięknie podanego jedzenia sprawi, że pocieknie im ślina i zainteresują się wydarzeniem. Sprawdzą się także klasyczne metody – zastosowanie techniki “poczty pantoflowej” sprawi, że znajomi przyprowadzą swoich znajomych a kolorowe ulotki i plakaty porozwieszane w mieście na pewno przykują uwagę miłośników jedzenia z food trucków. Warto zwrócić się do mediów lokalnych czy studenckich oraz blogerów zajmujących się gastronomią – taka forma aktywności jest coraz bardziej popularna oraz niezwykle opiniotwórcza.

Jak przygotować budżet?

Kwestię budżetu trzeba niezwykle wnikliwie przeanalizować. Należy zastanowić się, czy otwarcie ma być zorganizowane z przepychem i mnóstwem atrakcji, czy raczej skromnie, w klimacie letniego chill-outu. Huczna impreza wiąże się z dużym ryzykiem – może okazać się, że zawiodła promocja i zainteresowanie będzie poniżej oczekiwań, co wiąże się z niskim przychodem i finansowym dołkiem już na starcie. Jeśli jednak budżet nie jest zbyt wysoki, nie oznacza to, że otwarcie musi być słabe – przedmioty wykonane własnoręcznie mogą zastąpić przedmioty, które należałoby zakupić, a technika DIY jest ostatnio w modzie. Owszem, im więcej pieniędzy, tym więcej możliwości, jednak nie należy zapominać, że główną atrakcją tego dnia ma być jedzenie.

Jakie zapewnić atrakcje?

Nowe food trucki są otwierane praktycznie co kilka dni, dlatego oryginalne otwarcie pomoże zaskarbić sobie zaufanie klientów i wyróżnić się na rynku gastronomicznym. Inauguracja ma być przecież imprezą, dlatego warto zastanowić się nad DJ’em czy młodym zespołem, który zapewni muzykę na żywo. Klientów należy przyciągnąć, dlatego dobrym pomysłem jest zorganizowanie konkursów tematycznych, w których do wygrania będą drobne upominki czy bony na darmowe jedzenie. Czas wolny to także okazja do spędzenia kilku chwil z rodziną, więc trzeba zadbać o najmłodszych gości – dziecięce menu i np. malowanie twarzy będą strzałem w dziesiątkę.

A co jeśli…?

Wypadki zdarzają się bardzo często, zwłaszcza debiutantom. Na imprezie inauguracyjnej na pewno zdarzy się coś nieplanowanego, jednak rolą właściciela jest zachować zimną krew, natychmiast zareagować i wyciągnąć wnioski na przyszłość. To wydarzenie ma być dobrą zabawą dla wszystkich, również organizatorów, chociaż przygotowanie takiego wydarzenia oraz obsługa dużej liczby klientów może być stresujące.

Otwarcie własnego food trucka to niezwykle ważne wydarzenie, choć wymaga wiele pracy i odpowiedniego przygotowania. Niski budżet nie musi być problemem, jednak nawet jeśli jedzenie będzie najlepsze w mieście, bez dobrej promocji nikt się o tym nie dowie.