Sprzęty niezbędne w przyczepie gastronomicznej

Każdy właściciel swojej przyczepy gastronomicznej wie, że niektóre sprzęty są w niej niezbędne. Muszą się one tam znaleźć, aby food truck dobrze funkcjonował, a pracownicy mieli możliwość przygotowania wszystkiego bezpiecznie i smacznie. Jakie sprzęty są niezbędne w przyczepie gastronomicznej? O czym musisz koniecznie pamiętać, przygotowując swojego food trucka? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu! Zachęcamy do zapoznania się!

Stanowisko robocze – sprzęt niezbędny w food trucku

Wyposażenie każdego food trucka zależy przede wszystkim od tego, jakie jedzenie jest w nim przygotowywane. Oczywiście nie każda przyczepa będzie potrzebować takiego samego wyposażenia! Ale zacznijmy od początku! Czym jest stanowisko robocze? Stanowiskiem roboczym określa się miejsce, gdzie przygotowywane jest jedzenie, a więc jest to najważniejsza część przyczepy, bez której sprzedaż nie byłaby możliwa. Ważny jest sam blat, na którym będą robione dania. Koniecznie zwróć uwagę na to, aby wszystkie sprzęty były ustawione w jak najbardziej kompaktowy sposób. Dzięki temu zyskasz więcej miejsca w i tak już małej przestrzeni. Do przygotowywania różnych posiłków służyć mogą takie sprzęty jak: płyty grillowe, opiekacze, frytkownice, piece do pizzy, naleśnikarki, wałkownice elektryczne, prasy do hamburgerów, miksery, blendery, wyciskarki do owoców i warzyw, piekarnik czy ekspresy do kawy. To, czego tak naprawdę będziesz używać, zależy od tego, jaką kuchnię będziesz podawać w swoim food trucku!

Zaplecze – wyposażenie food trucka

W food trucku warto również wydzielić taką strefę jak “zaplecze”, ponieważ pomoże to w organizacji pracy. Oczywiście nie ma mowy o dodatkowym pomieszczeniu lecz zorganizowaniu dostępnej przestrzeni w ten sposób. Na “zapleczu” ważnymi sprzętami są lodówki i zamrażarki, w których mogą być przechowywane różne produkty, których na co dzień używa się podczas przygotowywania jedzenia. Ważny jest również agregat prądu i różne kable, które pozwolą na pracę w przyczepie. Pamiętaj również o umieszczeniu w tej małej przestrzeni zlewu, który pozwoli Ci zachować odpowiednią higienę pracy. Jeśli Twoja przyczepa jest nieco większa, to możesz zastanowić się, czy warto kupić zmywarkę do naczyń.

Stanowisko sprzedażowe

Stanowisko sprzedażowe jest również bardzo ważnym miejscem w każdym  food trucku, ponieważ to właśnie dzięki niemu można kontaktować się z klientami. Ważne jest, aby to miejsce było ładne i estetyczne oraz aby zachęcało potencjalnych klientów do skosztowania Twoich potraw. Warto zainwestować w szklane witryny, które sprawią, że klient będzie miał wgląd w naszą pracę – będzie to dla niego dużo bardziej atrakcyjne. Przy stanowisku sprzedażowym możesz umieścić również serwetki oraz sztućce, które zawsze powinny być dostępne dla klientów. Postaw na stanowisku sprzedażowym skarbonkę na napiwki, które klienci często chcą wręczać! Możesz miejsce sprzedażowe ozdobić lampkami dekoracyjnymi i różnymi obrazkami. Będzie to na pewno bardziej atrakcyjne dla konsumentów! 

Innymi elementami, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę, są oświetlenie i wywietrzniki. W doborze sprzętu najważniejsze jest to, aby dobrać go pod jedzenie, które będziesz przygotowywać. Pamiętaj jednak, że myślenie “a może kiedyś się przydać” w food trucku nie ma zastosowania, ponieważ każdy wolny centymetr powierzchni jest ważny, a zagracenie go dodatkowymi sprzętami jest niedopuszczalne. Musisz koniecznie zorganizować przestrzeń, w taki sposób, aby było jak najkorzystniej!