Tak się robi biznes na kółkach w Portugalii

Każdy, kto pragnie wejść w świat biznesu, szuka pomysłu, który zapewni mu niezależność i jednocześnie pozwoli dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych klientów. Nic zatem dziwnego, że wiele osób decyduje się założyć „firmę na kółkach” – i mowa tutaj nie tylko o food truckach. Doskonałym na to dowodem jest Portugalia, w której stale przybywa mobilnych firm i instytucji.

Przyczyn rozwoju idei biznesu na kółkach w Portugalii poszukuje się w fakcie, iż co roku powiększa się tam liczba osób, które emigrują ze środkowej części kraju. Skutkiem tego jest oczywiście wyludnienie i chociażby zmniejszanie się liczby połączeń komunikacji miejskiej. Motywem może być również inicjatywa zapoczątkowana w 2012 roku w mieście Matosinhos. Władze miasta, w myśl hasła wyjścia zza biurek na ulice gmin, zaczęli przyjmować petentów w jednej z okolicznych kawiarni. Pomysł podchwyciły inne instytucje i organy administracji państwowej.

W efekcie lokalna policja uruchomiła na terenie kraju tak zwane ruchome posterunki. Policyjna przyczepa to mobilny komisariat wyposażony w biurko, sprzęt komputerowy, skaner oraz drukarkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu policjanci przybliżyli się do społeczeństwa – wyszli naprzeciw ich problemom, a tym samym poprawili swój wizerunek.

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie przyczep, powszechnym w Portugalii, są mobilne przychodnie stomatologiczne. Kliniki te jeżdżą po mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma stomatologa, zaś do większych miast, gdzie można skorzystać z takiej usługi, jest bardzo daleko. Równie dobrym rozwiązaniem na biznes przy użyciu mobilnych przyczep okazały się salony fryzjerskie. Podobnie jak w przypadku klinik stomatologicznych, w mniejszych miejscowościach i wsiach brakuje takich usług, ponieważ prowadzenie i utrzymanie ich jest nierentowne.

We wspominanym kraju na popularności zyskują oczywiście także i food truckowe knajpy. Znaleźć je można nie tylko w okolicy miasteczek i wsi, ale również w dużych miastach. Oferują one lokalne potrawy, napoje, a także popularne fast foody. W miejscowościach turystycznych w przyczepach-sklepach oferowane są także gadżety i pamiątki dla zwiedzających.

Biznes na kółkach w najróżniejszej postaci rozwija się w Portugalii w bardzo szybkim tempie. Ludzie starają się po prostu znaleźć pomysł na biznes nadążający za zmieniającą się rzeczywistością i stylem życia. Bezsprzecznie idea oferowania usług w przyczepach świetnie zaspokaja potrzeby rynku, czego przykładem jest właśnie Portugalia.