Wyposażenie food trucka – co powinno się w nim znaleźć?

Zdecydowałeś się na otworzenie własnego food trucka? Świetnie! Czas zabrać się za jego aranżację. Gdy wybierzesz już najodpowiedniejszą przyczepę gastronomiczną i ustalisz jej wygląd zewnętrzny, pora zaplanować wyposażenie Twojego food trucka. O jakich elementach nie możesz zapomnieć?

Centrum dowodzenia, czyli stanowisko kuchenne

Zdecydowanie najważniejszym punktem każdego food trucka jest miejsce przygotowywania jedzenia, czyli stanowisko kuchenne. W dużych restauracjach powierzchni do tego nie brakuje, jednak w food trucku przestrzeń jest ograniczona, dlatego organizacja miejsca pracy i ergonomiczne ustawienie sprzętów jest kluczową kwestią – musisz mieć to na uwadze rozważając zakup różnego rodzaju sprzętu. Do przygotowywania posiłków służą takie urządzenia jak: płyty grillowe, opiekacze, frytkownice, piece do pizzy, naleśnikarki, wałkownice elektryczne, prasy do hamburgerów, miksery, blendery, wyciskarki do owoców i warzyw czy ekspresy do kawy. To na zakup jakich sprzętów się zdecydujesz zależy od tego, jaką formę food trucka zamierzasz prowadzić i jakie dania będziesz serwować – konieczne jest więc wcześniejsze przemyślenie menu. Niezbędne okażą się oczywiście także garnki i patelnie do gotowania oraz takie akcesoria jak sztućce, deski i inne naczynia.

Na zapleczu – przechowywanie oraz sprzęt techniczny

Przestrzeń do przyrządzania potraw to jednak nie wszystko – nie mniej ważne jest stworzenie miejsca do odpowiedniego przechowywania zarówno sprzętu, jak i żywności. W food trucku nie może więc zabraknąć lodówki i zamrażarki, które najlepiej jest umieścić pod blatem, dzięki czemu nie zajmą dużo miejsca. Można również zdecydować się na szafy chłodnicze, czyli wolnostojące lub gotowe do zabudowy lodówki ze stali nierdzewnej. Osobnym elementem służącym do przechowywania powinny też być szafki na ubrania – fartuchy oraz odzież wierzchnią obsługi food trucka. Warto pamiętać, że Sanepid wymaga, aby takie szafki wykonane były z łatwo zmywalnych materiałów.

Wyposażając food trucka nie można pominąć tak istotnej kwestii jak sprzęt techniczny – to machina napędzająca food truck, dlatego warto postawić na ten najwyższej jakości. Agregaty prądotwórcze i przedłużacze okażą się niezbędnym wyposażeniem w każdym food trucku bez względu na rodzaj serwowanych dań. Okap nad kuchenką jest wybawieniem nie tylko w warunkach domowych, ale również w przyczepie. Ciężkie zapachy smażonych potraw zostaną usunięte i klientów będzie przyciągał zapach świeżych potraw, a nie starego oleju. Sprzęt sanitarny w food trucku to również rzecz niezbędna i konieczna. Zlew powinien mieć 2 komory – jedną do mycia rąk, drugą do żywności. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, można zastanowić się nad zakupem zmywarki do naczyń.

Co widzi klient, czyli stanowisko sprzedażowe

Nic tak nie buduje grona klientów, jak apetycznie wyglądające jedzenie. Aby już z daleka przyciągać ich uwagę atrakcyjnymi posiłkami, warto zainwestować w szklane witryny, przez które zobaczą aktualną ofertę, ale też to, w jaki sposób jest przygotowywany jego posiłek. Front cooking to niezwykle pożądany trend, dzięki któremu mobilne restauracje przyciągają liczne grono klientów. Warto pamiętać o tym, aby na ladzie nie było wielu zbędnych rzeczy i zachowywała ona schludny wygląd. Wiadomo, że serwetki lub sztućce powinny być stale dostępne dla zainteresowanych, jednak zbyt duża ilość gadżetów, takich jak skarbonki na napiwki, podkładki do piwa, maskotki i rośliny bywają zbędne na ladzie.

Bez względu na to, czy Twój food truck będzie kawiarnią na kółkach czy mobilną pizzerią, warto dobrze rozplanować układ sprzętu, a także stawiać na ten dobrej jakości. Będzie on nie tylko służył przez długie lata, przyczyni się też do przygotowywania lepszych dań i przede wszystkim umożliwi Ci ergonomiczną, szybką i skuteczną pracę w Twoim food trucku.