Czynniki, które mogą ograniczać sukces Twojego food trucka
Jeżeli zdecydujesz się na własny biznes na kółkach, musisz liczyć się z tym, że całkowicie przewróci Twoje życie do góry nogami. O tym, czy będzie to pozytywna czy negatywna zmiana, zdecydujesz Ty i Twoje zaangażowanie. Często jednak pomimo ogromnych chęci i starań coś nie wychodzi. Co najczęściej jest przyczyną hamowania sukcesu food trucka?
Obawa przed zmianami
Dotychczas pracowałeś na etacie? Osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu. Dla jednych to prostsze i wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ nie muszą myśleć o zawodowych obowiązkach również w domu. W przypadku własnej firmy sprawy mają się zupełnie inaczej – nie ma co ukrywać, że zaangażowanie w prowadzenie biznesu jest znacznie większe niż zatrudnienie u kogoś, jednakże taka forma pracy nierzadko przynosi więcej satysfakcji i spełnienia. Niestety wiele osób obawia się tej zmiany, martwią się, że nie poradzą sobie z zarządzaniem, gotowaniem i pracownikami. Spokojnie, to zrozumiałe, własna firma to coś zupełnie nowego i nieznanego, stąd strach. Jak każdy lęk łatwo go przezwyciężyć, wystarczy duża dawka optymizmu, wsparcie najbliższych i przeświadczenie, że na początku będzie trudno, ale jak mówi stare porzekadło – nie od razu Rzym zbudowano! Dobrym sposobem na wyjście z opresji jest szukanie pozytywów – np. szef kuchni i właściciel food trucka jest niezależny, nie musi słuchać o tym co powinien ugotować i jakie są oczekiwania pracodawcy, o wszystkim decyduje sam i tylko sam może siebie rozliczać. Warto sięgnąć również po wiedzę z książek – pozycji dotyczących zarządzania biznesem nie brakuje.
Motywacja i konkurencja
Przed rozpoczęciem działań w food truckowym biznesie na pewno pojawią się wątpliwości typu „czy powinienem rzucić dotychczasową pracę? Przecież na początku nie zarabia się na knajpie zbyt wiele”. Wiele osób myśląc w ten sposób próbuje łączyć swoje stanowisko z prowadzeniem restauracji na kółkach, niestety zwykle nie jest to możliwe, ponieważ food truck potrzebuje więcej czasu i zaangażowania. Jeżeli będziesz starał się pracować na dwa etaty, może okazać się, że brakuje Ci sił i w efekcie nowa działalność nie przynosi takich zysków jak mogłaby – to z kolei ciągnie za sobą spadek motywacji i w końcu rezygnację. Niestety w takim przypadku nie ma kompromisów – albo własna firma, albo praca na etacie. Food trucki stają się coraz popularniejsze, przybywa ich licznie, co widać po kolejnych organizowanych zlotach i festiwalach knajpek na kółkach. Na szczęście w przypadku tego typu biznesu, możliwość zmiany lokalizacji nie stanowi problemu. Wystarczy jedynie złożyć markizę, schować stoliki i można ruszać w świat. Dlatego zanim zaczniesz panikować, że food trucki to przestarzały pomysł, najpierw spróbuj zmienić miejsce parkowania. Zyskasz nowe otoczenie i potencjalnych klientów.
Pracownicy
Wiele osób, zwłaszcza na początku, słusznie obawia się problemów z pracownikami w swojej knajpce. Jak wiadomo, koszty utrzymania zatrudnionych kucharzy czy obsługi są duże i często przekraczają możliwości świeżo upieczonego pracodawcy. Nie jest to jednak trudność, której nie da się przeskoczyć. Na początku Twojej food truckowej kariery przygotuj się na samodzielną pracę. W pierwszych miesiącach nie będziesz miał zbyt wiele obowiązków, dlatego lepiej przy niższych zarobkach zdecydować się jedynie na swoje ręce do pracy. Oprócz obniżenia kosztów prowadzenia biznesu na kółkach, zyskasz również bezcenne doświadczenie, opracujesz najlepsze sposoby funkcjonowania, które później z łatwością przekażesz pracownikom – dzięki temu unikniesz nieporozumień i lepiej zorganizujesz pracę przyszłego zespołu. Pamiętaj, że nie ma nic gorszego od właściciela, który nie ma pojęcia jak powinna funkcjonować jego własna firma. Dlatego wchodząc w odpowiednie role od momentu założenia własnej działalności, będziesz doskonale ją znał i to Ty będziesz najlepiej wiedział, jakie są jej potrzeby.
Zamiast hamburgerów…
Na pewno w życiu spotkałeś się już z biznesem na kółkach – w większości przypadków knajpki tego typu są do siebie podobne – serwują fast foody, a najczęściej hamburgery. Jak wiadomo, czynnikiem który pozwala wybić się na rynku jest oryginalność, dlatego zamiast otwierać kolejnego food trucka z burgerami lub frytkami belgijskimi, postaw na coś oryginalnego. Kuchnia bliskiego wschodu? Meksykańskie przysmaki? Dzięki temu, że jesteś właścicielem i najlepiej znasz swoją działalność – tylko Ty możesz podejmować decyzje co do menu. Takiej możliwości nie mają często kucharze w cenionych restauracjach, dlatego, że oprócz nich zarządzają również menedżerowie i właściciele obiektu. Kiedy już zaangażujesz się w prowadzenie własnej firmy, na pewno zorientujesz się, co będzie dla niej najlepsze i co przypadnie do gustu Twoim klientom.
Prowadzenie własnego biznesu na kółkach to nie łatwe zadanie. Mimo, iż na początku pojawia się wiele obaw i strachu, warto pamiętać, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Podobnie jak w pracy na etacie, ważne jest zaaklimatyzowanie, poznanie ludzi i oswojenie się z nową sytuacją – na pewno znasz takie postępowanie. W chwilach zwątpienia staraj się myśleć nie tylko o tych negatywnych stronach działalności, ale zawsze szukaj pozytywów jak możliwość podejmowania decyzji czy samodzielność. Dodatkowo, pocieszeniem jest fakt, że im dłużej prowadzisz własną firmę, tym mniej jest strachu, a więcej motywacji.