Eko foodtruck – jak wdrożyć zmiany?

Ekologia odgrywa coraz większe znaczenie w codziennym życiu wielu z nas. Dużą uwagę przykuwają do niej w szczególności młodzi ludzie świadomi zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi. Co zrobić, żeby nasz food truck był bardziej w myśl eko life?

Food truck w myśl eko trendów!

Niestety sprzedaż jedzenia w food truckach generuje dużo odpadów, co związane jest chociażby z podawaniem dań na jednorazowej zastawie czy też stosowaniem plastikowych kubeczków do napojów. Chociaż pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie wyeliminować, warto jest znać kilka rozwiązań, które pomogą nam zmniejszyć ilość wykorzystywanego plastiku. Przede wszystkim stawiajmy na talerze, miseczki, sztućce czy też tego typu akcesoria biodegradowalne lub kompostowalne. Oczywiście nie zapomnijmy o to, żeby zadbać w okolicy naszego food trucka o miejsce do segregacji odpadów! Kolejną kwestią jest podawanie napojów w szklanych, zwrotnych butelkach (przelać możemy do nich na przykład naszej roboty koktajle czy lemoniadę), które po odpowiedniej dezynfekcji będziemy mogli wykorzystać ponownie! Warto jest też rozważyć opcję nalewania napojów do kubków, z którymi przyjdą nasi klienci. Coraz więcej znanych sieciówek zdecydowało się na taki krok, dzięki czemu zmniejsza się ilość wykorzystywanych przez nich naczyń. Nie możemy zapomnieć też o słomkach – te plastikowe są już passe! Wśród jednorazowych dobrze jest postawić na wyroby bambusowe, papierowe czy też makaronowe – ostatnie po zużyciu można bez obaw zjeść!

Ekologiczne produkty w naszej kuchni

Mówiąc o ekologicznych produktach w naszej kuchni warto jest podkreślić, że na myśli mamy nie tylko jedzenie, lecz również wszystko, co ma pomóc w utrzymaniu higieny na najwyższym poziomie, a mianowicie wszelkiego rodzaju płyny do mycia naczyń czy innych powierzchni. Warto jest wykorzystywać też biodegradowalne ściereczki i gąbki. Na rynku znajdziemy naprawdę wiele pozycji, które mogą nas zachęcać swoją ceną, pamiętajmy jednak, aby dokładnie zapoznawać się ze składami danego produktu, ponieważ nie wszystko, co posiada określenie “eko”, rzeczywiście jest ekologiczne. To samo dotyczy się składników spożywczych, dlatego najlepiej jest je pozyskiwać od sprawdzonych, lokalnych dostawców, nie tylko będziemy mieć wtedy pewność co do wysokiej jakości naszych zakupów, lecz również wesprzemy lokalny rynek!

Wege jedzenie w foodtrucku!

Rozwiązaniem bez wątpienia ekologicznym będzie rezygnacja z podawania dań z mięsem. Zwróćmy uwagę na istotne fakty: produkcja kilograma wołowiny pochłania aż 15 000 litrów wody, wieprzowiny 6 000 litrów, a drobiu ponad 4 000 litrów. Na szczęście jednak istnieje naprawdę wiele składników, jakie stosować możemy w roli zamienników mięsa. Kotlety do vege burgerów przygotujemy na przykład na bazie soczewicy. W naszym menu nie powinno zabraknąć też tofu, fasoli czy też cieszącego się dużą popularnością falafela z ciecierzycy, który świetnie sprawdza się również w burgerach czy też kebabach.

Chcesz żeby Twój foodtruck był możliwie jak najbardziej ekologiczny? Postaw na kilka rozwiązań, które na pewno w tym pomogą!