Food truck – dlaczego odpowiednia prezentacja dań jest tak ważna?

Nie od dziś wiadomo, że zgodnie z powiedzeniem, “najpierw jedzą oczy”. W praktyce oznacza to, iż ładnie podane i atrakcyjnie wyglądające danie będzie bardziej zachęcające niż ta sama potrawa w nieestetycznym wydaniu. Dlaczego odpowiednia prezentacja serwowanych posiłków jest taka ważna i jak ją zapewnić?

Danie jak z obrazka

Wiele restauracji posiada w swoim menu i na szyldach zdjęcia potraw, na widok których aż cieknie ślinka. Jak bolesne musi być zatem zderzenie z rzeczywistością, kiedy to posiłek w ogóle nie przypomina tego, co było widoczne na reklamie… Klient czuje się wówczas rozczarowany, a może nawet oszukany. A gdyby tak zawsze podawać perfekcyjnie wyglądające jedzenie? Z pewnością zrobi to duże wrażenie na gościach food trucka i sprawi, że będą mieli do Ciebie zaufanie. Nie bez znaczenia jest również “fotogeniczność” produktów – aktualnie ludzie coraz chętniej dzielą się swoim życiem prywatnym w social mediach – m.in. pokazują, gdzie bywają i co jedzą. Jeśli przygotowane w Twoim food trucku potrawy będą się prezentowały atrakcyjnie, mogą zdobyć dużą popularność na Instagramie i Facebooku, a tym samym poszerzyć grono Twoich klientów. O tym, jak powinno wyglądać danie, aby można mu było zrobić dobre zdjęcie, pisaliśmy tutaj.

Świeże składniki

To powinna być kwestia absolutnie podstawowa – nie ma co oszczędzać na klientach! Nie jest sztuką włożenie niezbyt świeżego sera pomiędzy pozostałe składniki produktu. Potrawa nie tylko straci na smaku, ale również na wyglądzie. Nie zaoszczędzisz również zbyt wiele serwując klientom zwiędłą sałatę, za to możesz naprawdę wiele zyskać, przygotowując im sałatkę z użyciem tej dorodnej i intensywnie zielonej.

Gra kolorów

A skoro już o kolorach mowa – nie bój się ich używać. Zwłaszcza w sezonie dobrze jest dodawać do potraw kolorowe warzywa – na przykład trzy rodzaje papryki zamiast jednego. Udowodniono bowiem, że tak podane jedzenie wygląda na dużo bardziej atrakcyjne. Poza tym warto wiedzieć, jak ludzki mózg postrzega poszczególne barwy. Na przykład zieleń sprawia, że danie uznawane jest za zdrowe i ekologiczne – szczególnie warto zatem wzbogacić o ten akcent potrawy wegetariańskie. Z kolei jedzenie w odcieniach pomarańczowego i żółtego wywołuje uczucie komfortu i rozwesela. Inny ciepły kolor – czerwony – sprawia, że potrawa wydaje się apetyczna i soczysta. A czy wiedziałeś, że wystarczy podać komuś danie, w którym przeważa biel, aby ten uznał je za lekkie i mało kaloryczne? Lepiej unikać natomiast koloru niebieskiego, ponieważ raczej nie występuje on w naturze, dlatego potrawy o takiej barwie natychmiast będą kojarzone ze sztucznymi substancjami i barwnikami.

Odpowiednie ułożenie i konsystencja

Nie bez znaczenia jest również odpowiednie ułożenie i konsystencja jedzenia. Jeżeli podane przez Ciebie mięso będzie za mocno przypieczone, klient od razu pomyśli, że jest twarde i trudne do pokrojenia. Również sos, który jest zbyt rzadki i przez to nieelegancko spłynie po mięsie, z pewnością nie doda klientom apetytu. Nie powinno się mieszać ze sobą składników stałych i płynnych – dużo lepiej jest podać na przykład sos czosnkowy w osobnym naczyniu niż ułożyć go z boku talerza. Poszczególne potrawy powinny znajdować się obok siebie w niewielkiej odległości – tak, aby można było swobodnie nabrać sztućcami każdą z nich.

Na czym podać jedzenie?

To dylemat, z którym zmaga się niejeden właściciel food trucka. Dawanie klientom porcelanowej zastawy i metalowych sztućców jest raczej niepraktyczne, bo trudno byłoby umieścić zmywak w przyczepie, dlatego dużo lepszym rozwiązaniem są pojemniki jednorazowe. Zadbaj jednak o to, żeby nie były to zwykłe talerze z cienkiego plastiku – kojarzące się z tanim barem przy plaży. Są one bowiem nietrwałe, a poza tym nie izolują ciepła, przez co klient może się poparzyć gorącym jedzeniem. Nie mówiąc już o tym, że nawet najładniejsza potrawa będzie się na nich kiepsko prezentować. Lepiej jest zainwestować w papierową zastawę, personalizowaną, zawierającą na przykład kolory firmy lub jej logo.

Ważne są detale

Na koniec kwestia, która często umyka osobom prowadzącym restauracje – detale także mają znaczenie! Wystarczy, że ktoś otrzyma jedzenie na talerzu z małą plamką albo znajdzie w swoim daniu oliwkę innego koloru niż pozostałe, a cały czar pryśnie. Dlatego tak ważne jest, żeby przed podaniem dokładnie obejrzeć potrawę i dla lepszego efektu ozdobić ją – na przykład poprzez fantazyjny wzór z sosu sojowego lub umieszczone na środku listki zielonej bazylii.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w dobie smartfonów i popularności social mediów, ludzie chętnie fotografują to jedzenie, które nadaje się do publikacji. Dzięki takim udostępnieniom można zyskać wielu nowych klientów, a także zapaść w pamięci tym obecnym.