Food truck i social media – idealny sposób na promocję Twojego biznesu

Obecność na rynku coraz popularniejszych food trucków niewątpliwie jest jedną z nowocześniejszych form działalności w branży gastronomicznej. Innowacyjne rozwiązania wymagają jednak równie postępowych działań w dziedzinie marketingu i komunikacji z potencjalnymi klientami. Z racji dynamizmu i nieustannego przemieszczania knajpy na kółkach zdecydowanie potrzebujesz szybkiego, ogólnodostępnego medium, które pozwoli Ci na interakcję z konsumentami – najlepszą formą będą wszechobecne dzisiaj media społecznościowe.

Facebook i co dalej?

Kiedy myślisz o social media, z pewnością jako pierwszy przychodzi Ci do głowy popularny Facebook – całkiem słusznie, bowiem jest to niezwykle multifunkcjonalna platforma. Oprócz niej warto również zainteresować się takimi aplikacjami jak Instagram czy Snapchat. Kiedy już założysz swojej firmie fanpage, nie możesz zapominać o regularnej aktywności – staraj się codziennie publikować posty, odpowiadać na bieżące komentarze użytkowników i informować o wszelkich zmianach zachodzących w Twoim ,,lokalu”. Specjaliści od food truckowego interesu radzą, aby tematycznie skupić się tylko na jedzeniu, nie poruszać problemów politycznych, religijnych czy społecznych, bowiem może to zredukować listę potencjalnych klientów nawet o połowę. Doradzają oni głównie systematyczność, regularność i konsekwencję w dodawaniu treści. Dla osób, które dobrze czują się w takiej formie interakcji, poleca się udostępnić nieco informacji “od kuchni” – na przykład co jakiś czas umieszczać zdjęcia zrobione na terenie gospodarstwa, z którego kupuje się warzywa do serwowanych dań. Ludzie chętnie śledzą takie wpisy i pozytywnie na nie reagują. Niektórzy decydują się nawet na opisywanie swoich problemów z biznesem, z współpracownikami itd. – jeżeli czujesz, że chcesz się tym podzielić to Twoja decyzja, jednak nie powinno to być zachowanie nagminne, ponieważ szybko stracisz zaufanie użytkowników, którzy zaczną postrzegać Cię za marudę i nieprofesjonalistę. Postępując według tych zasad z pewnością uda Ci się szybko zbudować zaufanie między Twoją jeżdżącą knajpką a gronem zadowolonych konsumentów.

Przydatne informacje

Jak już zostało wspomniane wcześniej, tylko od Ciebie zależy, jakie treści będziesz publikować na swoich profilach społecznościowych. Do niezbędnych w przypadku food trucków należą: informacja o lokalizacji, ponieważ jest to wiadomość niezbędna do tego, aby ktoś odwiedził Twój lokal, ewentualne zmiany w menu (mogą zachęcić stałych klientów do spróbowania czegoś nowego) oraz informacja o wszelkich akcjach promocyjnych i eventach zamieszczona w internecie z pewnością zyska większą grupę odbiorców niż plakat zawieszony na przystanku autobusowym. Pamiętaj, że w przypadku biznesu o takim charakterze może to być dla wielu konsumentów jedyne źródło wiedzy, zatem kieruj się zasadą: lepiej poinformować dwa razy niż wcale.

Atrakcyjny profil – czyli jaki?

Jakie profile w social media są najczęściej oglądane? Oczywiście te z dużą ilością aktualizacji statusów i zachęcających zdjęć. Jedzenie ma tę przewagę, że doskonale się fotografuje i ma ogromną siłę oddziaływania na zmysły – zatem aparat w dłoń! Pamiętaj, że fotografie możesz z powodzeniem publikować zarówno na Facebooku, Twitterze, Instagramie, jak i na Snapchacie. Dodatkowo nie zapominaj o hashtagach, które pomogą w wyświetleniu danego postu na tablicy osoby niezwiązanej dotychczas z Twoim kontem. Oprócz tego dobrze sprawdzają się liczne „atrakcje” dla użytkowników i interakcja z nimi – organizuj dla nich konkursy z nagrodami, ankiety, w których będą mogli wybrać nową pozycję w menu czy live’y, które pomogą Ci zdobyć ich sympatię. Bądź kreatywny i wciąż zaskakuj swoich konsumentów! Innym pomysłem, który warto wdrożyć w swoją strategię społecznościową, jest storytelling, czyli opowiadanie historii swojej działalności. Ludzie zwykle reagują pozytywnie i entuzjastycznie na przeżycia właściciela – o tym jak było mu trudno, jak wiele serca i pracy musiał włożyć w nowe przedsięwzięcie, zakończone happy endem. Melodramatyczne scenariusze rodem z Hollywood najlepiej się sprzedają i wywołują najwięcej emocji 😉

Social media są niezwykle przydatne w tak dynamicznym biznesie jak food trucki, pozwalają na szybkie informowanie o wszelkich zmianach zachodzących w lokalu na kółkach, a także na budowanie zaufania konsumentów przez nieustającą interakcję. W dzisiejszych czasach naprawdę trudno rozdzielić innowacyjną gałąź gastronomii i platformy społecznościowe – taki sposób prowadzenia lokalu zwiększa szanse na odniesienie sukcesu.