Foodtruckowe menu – co warto serwować?

Food trucki w Polsce z roku na rok stają się coraz bardziej popularne a wraz z popularnością rośnie też zapotrzebowanie na nowe smaki i potrawy w nich serwowane. W jakim kierunku warto zatem iść, by zainteresować klientów swoim menu?

Najbardziej popularnym typem food trucków są te serwujące wszelkiego rodzaju dania mięsne – burgery, hot-dogi, wursty, steki i wiele innych. Wybór rodzaju mięsa oraz jego przyrządzenia jest naprawdę szeroki. Króluje grillowana wołowina, którą znaleźć można w większości burgerów. Popularne są również przyrządzane na rozmaite sposoby kiełbaski, pieczone szynki czy japońskie hot-dogi. Tego typu food trucki podbijają serca Polaków oferując świetne jakościowo i idealnie doprawione mięso, ze świeżymi dodatkami w przystępnej cenie. Dużą zaletą jest też szybkość – dobrze wysmażony stek czy mostek wołowy można dostać już po 10 minutach. Żadna restauracja nie poradzi sobie w takim czasie z podobnym zamówieniem.

Stosunkowo nowym typem samochodów gastronomicznych, nieśmiało pojawiającym się na polskich ulicach, są food trucki przygotowujące dania rybne i owoce morza. Tego typu dania stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne, jest to zatem dobra nisza, która ma w sobie niewątpliwie szeroką przyszłość, co pokazuje duża liczba tego typu food trucków na Zachodzie.

Na polskich ulicach można spotkać także food trucki serwujące dania wegetariańskie i wegańskie, jednak tak jak w poprzednim przypadku, jest to słabo rozwinięty rynek, zarówno jeśli chodzi o food trucki, jak i restauracje stacjonarne. Przyczyny takiego stanu rzeczy doszukiwać się można w małej liczbie wegan i wegetarian w Polsce, a także przekonaniem, że jedzenie bez mięsa to jedzenie gorszej kategorii. Nie ma jednak nic bardziej mylnego – soja czy warzywa bez problemu mogą zastąpić wieprzowinę czy wołowinę i nadal tworzyć pyszne sycące danie. Najlepiej świadczą o tym food trucki w Stanach Zjednoczonych serwujące chociażby wegetariańskie żeberka BBQ, burrito, burgery oraz hot-dogi. Wraz z większą świadomością Polaków do ochrony środowiska i zdrowego jedzenia, wzrasta liczba miłośników tego typu jedzenia – jest to zatem znakomity pomysł na przyszłościowy biznes.

Cynamonowe wafle z karmelem, ciastka drożdżowe w czekoladowej posypce czy pieczone kasztany – to tylko niektóre z propozycji polskich food trucków serwujących słodkie przysmaki. Każdy po sycącym obiedzie ma czasem ochotę na chwilę osłody, a miejsca te będą idealnym wyborem. Do rozwijających się należy z pewnością rynek lodziarni, a lokale na kółkach oferujące naturalne, przygotowane na miejscu lody, nie pozostają w tyle. Liczba wariacji na temat czekolady, ciastek czy donatów nie zna granic, jest to więc dobry pomysł dla osoby zastanawiającej się nad zakupem własnego food trucka.

Na popularności zyskują także rowerowe przyczepki, w których zakupić można na szybko pyszną kawę, mrożoną herbatę czy naturalną lemoniadę. Zaletą takich jednośladów jest ich mobilność oraz możliwość ustawienia właściwie w każdym miejscu w mieście. Najlepiej takim, gdzie wielu ludzi śpieszy się do pracy – to znakomita propozycja na założenie własnego biznesu.

Food truckowe szaleństwo z Zachodu przenosi się do Polski a wraz z nim różnorodność potraw, które można dzięki nim skosztować. Nie wystarcza bowiem korzystne ustawienie w środku miasta i niskie ceny. Najważniejsza staje się unikalność dań połączona z jakością oferowanych produktów i oczywiście miła, uśmiechnięta obsługa ☺