Jak dbać o czystość w food trucku?

Food trucki już dawno przestały kojarzyć się tylko z zapiekankami i frytkami. To prawdziwe restauracje na kółkach, których poziom potrafi zadziwić. Są niezwykle wygodnym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają na mobilność, a sama powierzchnia wewnątrz pojazdu nie jest duża, dzięki czemu można bardzo sprawnie ją posprzątać. Mała kuchnia wymaga jednak kompleksowego zadbania o jej czystość. Jak więc ją utrzymać?

Tłuste zabrudzenia

Wyjątkowo trudnymi do poskromienia zabrudzeniami są te, które pozostawił po sobie tłuszcz. W kuchni nie sposób uniknąć tego typu zanieczyszczeń. Olejowo-tłuszczowe zabrudzenia mogą być zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Jedne i drugie mogą pozostawić po sobie ślady, których ciężko jest się pozbyć. By wyczyścić zabrudzone tłuszczem kuchenne wyposażenie czy powierzchnię, musisz sięgnąć po środek, który rozpuści zanieczyszczenia, a jednocześnie nada się do wielu powierzchni i ich nie zniszczy. Równie ważny jest oczywiście płyn do mycia naczyń, który skutecznie usunie z używanych w food trucku akcesoriów kuchennych wszelkie pozostałości po jedzeniu. Najlepiej wybrać środek, który emulguje tłuszcze w ciepłej, jak i zimnej wodzie. Praca w food trucku jest bardzo dynamiczna, a takie rozwiązanie może naprawdę wiele ułatwić. Kupując środki czystości warto również zadbać o to, by ich pojemność była duża, a działanie jak najbardziej uniwersalne. Zdecydowanie ułatwi to sprzątnie i sprawi, że będzie ono bardziej wydajne.

Dezynfekcja powierzchni 

Ostatnie lata podkreśliły to, jak istotne jest dbanie o dezynfekcję powierzchni, czy pomieszczeń. Wszystkie zakamarki food trucka, które mają jakikolwiek kontakt z żywnością powinny być dokładnie czyszczone. Mycie lodówki, dezynfekcja blatów i pojemników, w których przechowujemy jedzenie jest niesamowicie istotne. To działaniem dbamy bezpośrednio o klientów, jak i osoby pracujące w środku. Preparat, którym powinieneś odkażać powierzchnie musi mieć działanie bakterio- i grzybobójcze. Dzięki dezynfekcji usuniesz niepożądane drobnoustroje i zadbasz o zdrowie osób, które będą miały kontakt z serwowaną żywnością. Możesz wyczyścić elementy metodą natryskową, a poszczególne przedmioty wymagające dezynfekcji zanurzyć w odpowiednim środku. O czynnościach tych powinno się pamiętać codziennie. Nie zapomnij również o tym, że preparaty, których używasz muszą posiadać atest PZH. 

Akcesoria do sprzątania

Systematyczne i sumienne sprzątanie food trucka pozwoli Ci gotować w sposób bezpieczny i higieniczny. Zamiast ręcznika papierowego warto zakupić czyściwo na rolce. Produkt jest zdecydowanie bardziej chłonny, wygodniejszy, a nawet tańszy od tradycyjnego rozwiązania. Decydując się na ekologiczne wyjścia, pomyśl o zakupie wielorazowych ściereczek, najlepiej z mikrofibry. Musisz wybrać takie, które można prać w wysokich temperaturach, by usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia. 

Czysta kuchnia to nieodłączny element pysznego jedzenia prosto z food trucka. Warto dbać o porządek wewnątrz pojazdu mając na uwadze bezpieczeństwo klientów i jakość przygotowywanych posiłków. Czyste wnętrze pojazdu zachęci do zakupu pyszności i sprawi, że więcej osób obdarzy zaufaniem naszą restaurację na kółkach.