Jak uniknąć finansowych błędów w prowadzeniu food trucka?
Jak każda działalność gospodarcza, tak i prowadzenie własnego food trucka wiąże się z pewnym ryzykiem. Osoby, które nigdy wcześniej nie zarządzały firmą, są na nie szczególnie narażone. Na szczęście dobre przygotowanie pozwala uniknąć najpopularniejszych i najbardziej kosztownych błędów związanych z finansami.
Najpierw myśl, później działaj
Kluczem do wprowadzenia swojego pomysłu w życie z sukcesem jest poświęcenie szczególnej uwagi procesowi planowania. Rozpoczęcie pracy na własną rękę to dalekosiężna decyzja, dlatego nie powinno się podejmować jej pod wpływem impulsu, tylko po gruntownej analizie wszystkich za i przeciw. Biznes będzie wiązał się z kosztami, ale niektóre z nich mogą okazać się zbędne, jeżeli zrobi się krok w kierunku oszczędności odpowiednio wcześnie. Dla przykładu, często okazuje się, że wynajęcie miejsca o przecznicę dalej byłoby znacznie tańsze.
Budżet na pierwszym planie
Niektórym trudno w to uwierzyć, ale niejedna osoba kupiła food truck i zaczęła sprzedawać z niego jedzenie bez opracowania budżetu. Dobrze przygotowane menu, ciekawa aranżacja i sympatyczna obsługa są niezwykle istotne, ale nic nie pomogą, kiedy właściciel przestanie panować nad sytuacją finansową. Spontanicznie podejmowane decyzje mogą się okazać właściwe, ale zazwyczaj okazuje się, że gdyby istniał plan potencjalnych wydatków i przychodów, w kasie zostałoby więcej.
Prowadzenie księgowości
To nie tyko prawny obowiązek, spędzający sen z powiek młodym przedsiębiorcom, ale także najlepszy sposób na zapanowanie nad swoim finansami. Regularne sporządzanie bilansu płatniczego oraz rachunku zysków i strat pozwala szybko wykryć źródło problemów, a następnie przywrócić biznes do równowagi. Warto zauważyć, że przy okazji unika się kolejnego niepotrzebnego wydatku – kar nakładanych za nieterminowość i braki w dokumentacji. Najbezpieczniej prowadzić księgowość osobiście lub zlecić to specjalistom z biura rachunkowego.
Wydatki na pracowników
Błędy pojawiają się często także w relacjach pracownik-pracodawca. Niewłaściwe dobranie personelu oraz nieumiejętne zarządzanie może skończyć się przyśpieszeniem rotacji, a tym samym wzrostem udział kosztu rekrutacji i szkoleń w budżecie. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim zatrudniać kucharzy z doświadczeniem, z którymi ma się wspólny język, a podczas współpracy, zawsze dotrzymywać terminów wypłat pensji, motywować i dbać atmosferę. Z pewnością przełoży się to na relacje z klientami.
Dostawy z zaufanych źródeł
Kolejną sferą, która często przysparza problemów, jest pozyskiwanie dostawców. Składniki przygotowywanych w food trucku posiłków nie mogą pochodzić z niesprawdzonych źródeł! Wyrzucanie jedzenia z powodu jego słabej jakości jest nie tylko nieetyczne, ale również wyjątkowo kosztowne. Tylko współpraca z zaufanymi, doświadczonymi firmami produkcyjnymi i hurtowniami, pozwala zyskać gwarancję, że zamówienie będzie zrealizowane w terminie i bez zastrzeżeń co do jego jakości. Podczas planowania dostawy warto pamiętać ponadto o umiejętnym szacowaniu ilości, ponieważ niewykorzystane składniki również stają się zbędnym kosztem.
Jak widać, choć błędy czyhają na właściciela kuchni na kółkach na każdym kroku, da się ich uniknąć. Odpowiedzialność i dokładność na pewno sprawią, że inwestycja w biznes szybko się zwróci, a praca będzie nie tylko przyjemna, ale i zyskowna.