Jak wyposażyć food trucka?
Zanim nowy food truck ruszy w świat, niezbędne jest jego odpowiednie wyposażenie. Tam, gdzie przygotowuje się jedzenie, potrzebne są urządzenia techniczne, takie jak lodówki, kuchenki czy zlewy – to jedynie podstawowe elementy wyposażenia. Czego nie może zabraknąć we food trucku?
Pierwsze, o czym należy pomyśleć, to moduły socjalne, czyli zasilenie food trucka zimną i ciepłą wodą, wyposażenie go w nierdzewne zmywaki i umywalki czy też własne zbiorniki i automatykę, która uruchamia pompy wody. Wszystkie urządzenia muszą być zainstalowane i sprawdzone w taki sposób, aby zapewnić higienę i bezpieczeństwo dla przyszłych klientów.
Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia są okapy i osłony termiczne. Nie można także zapomnieć o odpowiednim oświetleniu food trucka. Właściwie dobrane lampy to możliwość zaoszczędzenia dużej ilości pieniędzy, na przykład poprzez zainstalowanie żarówek energooszczędnych. To także efekt wizualny dla klientów, który podkreśli nowatorski wygląd wnętrza pojazdu.
Posiłki we food truckach przygotowuje się na miejscu. Elementy grzewcze, takie jak kuchenki gazowe, frytkownice, opiekacze są zatem niezbędne do przyrządzenia potraw. Część produktów we food truckach musi być przechowywana w lodówkach i zamrażarkach, dlatego dobór odpowiedniego sprzętu chłodniczego również stanowi istotną kwestię. Dobrym rozwiązaniem jest zakup takich urządzeń, które wytrzymają obciążenia podczas jazdy. Warto rozważyć także zabudowę sprzętu – takie rozwiązanie pomoże uniknąć awarii w kuchni i zwiększy jej bezpieczeństwo.
Jak wiadomo, miejsce we food truckach jest mocno ograniczone, dlatego ważne jest to, aby w stopniu maksymalnym wykorzystać dostępną powierzchnię. W tym celu bardzo pomocne mogą okazać się wysuwane panele gastronomiczne. Głównie w panelach znajdują się witryny chłodnicze, co jest świetnym rozwiązaniem kiedy brakuje miejsca, a koniecznie chcemy dodać na przykład nowe potrawy do menu i nie mamy gdzie ich przechowywać. Wtedy wystarczy dodać wysuwany panel do zabudowy ciężarówki i problem zostaje rozwiązany.
To, w jaki sposób doprowadza się zasilanie i ciepło z agregatów, także stanowi ważny aspekt wyposażenia food trucka. Nie zawsze istnieje możliwość podłączenia pojazdu do zasilania zewnętrznego, dlatego dobrze, jeśli ciężarówka posiada swój własny system zasilania. Służą do tego agregaty prądotwórcze, w których zwykle poziom energii dostosowany jest do zapotrzebowania urządzeń, które znajdują się we food trucku.
Wyposażenie wnętrza pojazdu to podstawa, jednak aranżując food trucka warto pomyśleć również o jego zewnętrznym wyglądzie. Lokal mobilny powinien z daleka przykuwać uwagę potencjalnych klientów – nie warto zatem unikać kolorów oraz wszelkiego rodzaju elementów, które wpłyną na uatrakcyjnienie pojazdu. Dobrze, żeby przed food truckiem klienci znaleźli miejsce do spożycia posiłku – przede wszystkim latem. Zimą z kolei dobrym rozwiązaniem może być zamontowanie namiotu przed ciężarówką, który ochroni klientów przed deszczem i wiatrem.
Prawidłowe zaaranżowanie food trucka może okazać się nie lada wyzwaniem – pominięcie jakiegokolwiek z elementów jego wyposażenia może sprawić, że restauracja mobilna nie będzie w stanie funkcjonować. Aby zyskać pewność, że food truck zostanie odpowiednio wyposażony, warto zadanie to powierzyć specjalistycznym firmom, które zajmą się wszystkim w sposób kompleksowy.