Kontrola Sanepidu w food trucku

Jako że kontrola sanepidu może wydarzyć się w każdej chwili, warto wiedzieć, co w tej sytuacji zrobić. Nasza restauracja, w tym wypadku food truck, powinna być zawsze gotowa na sprawdzenie. Na co zwrócić uwagę przy kontroli sanepidu?

Jakie są wymagania sanepidu dla food trucków?

Food truck to specyficzne miejsce pracy – powinno być odpowiednio przystosowane do wydawania jedzenia. Należy szczególnie zadbać o dobrą liczbę umywalek: musi być zainstalowana osobna umywalka do rąk, przy której znajdą się środki i dokładne instrukcje co do tego, jak prawidłowo myć ręce. Poza tym trzeba zapewnić dostęp do ciepłej i zimnej wody. Dobrze postawić na meble, które nie posiadają ostrych kątów.

Wybrane przez nas sprzęty i szafki powinny być proste do czyszczenia i łatwo zmywalne. Zadbajmy o osobną przestrzeń dla pracowników – szafki oraz miejsce, w którym mogą się przebrać. Miejmy na uwadze, że w lodówkach lub zamrażarkach obowiązkowo muszą znajdować się termometry.

Potrzebne dokumenty 

Warto przygotować potrzebne dokumenty i wyznaczyć im na przykład odpowiednią szufladę, aby w razie kontroli ich nie szukać. Musimy posiadać orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych, księgę HACCP oraz umowy dotyczące wywozu śmieci lub ilości zużytego oleju. 

Jak zachować czystość w food trucku?

Zastosowanie się do wytycznych sanepidu i postępowanie zgodnie z zasadami higieny wcale nie jest niemożliwe. Jako że w food trucku mamy zdecydowanie mniej swobody, jeszcze przed zaczęciem działalności powinniśmy zadbać o sprytne zagospodarowanie przestrzeni. W czystym pomieszczeniu będzie nam się dużo przyjemniej pracować, dobrze więc dopilnować, aby odkładać rzeczy na swoje miejsce, regularnie wyrzucać śmieci czy czyścić powierzchnie.

Jeśli marzymy o własnym food trucku lub nasz stary nie spełnia odpowiednich wymogów, skierujmy się do WARK Group, która zapewnia szeroki wybór profesjonalnych przyczep.

Kontrola sanepidu wcale nie musi być straszna. Jeśli wiemy, że odpowiednio prowadzimy nasz biznes, a do tego dbamy o czystość, nie musimy się o nic martwić. Pamiętajmy jedynie, aby regularnie troszczyć się o nasze miejsce pracy. To z pewnością wyjdzie nam na dobre!