Koronawirus – jak przetrwać z biznesem food truckowym?
Epidemia koronawirusa wyraźnie wpływa na gospodarkę wielu państw. Wprowadzone obostrzenia sprawiają, że wiele przedsiębiorstw odnotowuje spadek zysków, a nawet zamyka swoją działalność. Również dla food trucków pandemia przynosi niekorzystne skutki. Czy można coś zrobić w takiej sytuacji, aby biznes mobilnych restauracji przetrwał ten wyjątkowo trudny czas?
Zwiększenie zasad bezpieczeństwa
Aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno klientom jak i pracownikom należy wprowadzić wyjątkowe zasady takie jak obowiązek zachowania dystansu wynoszącego od 2 do 4 metrów pomiędzy osobami korzystającymi z usług food trucka, a także konieczność stosowania ochronnych maseczek na twarz oraz rękawiczek jednorazowych. Warto pomyśleć nad zamontowaniem plastikowej, przezroczystej ścianki, która będzie pełniła rolę bariery chroniącej klientów i osoby pracujące. Zwiększenie zasad bezpieczeństwa sprawi, że klienci nie będą bać się korzystać z usług mobilnej restauracji.
Zmiana sposobów płatności
Dobrze jest także zmienić dotychczasowe zasady płatności za zamówione posiłki na takie, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu dwóch osób. Można do tego wykorzystać terminale kart płatniczych, a także metody płatności za pomocą blika czy też – co staje się coraz bardziej popularne – mobilnych aplikacji, które umożliwiają szybkie i proste dokonywanie przelewów internetowych. Wystarczy do nich urządzenie mobilne i dostęp do internetu. Wiąże się to z wieloma korzyściami nie tylko dla klientów!
Wprowadzenie udogodnień dla klientów
Mobilna restauracja ma tę zaletę, że może działać wszędzie – warto pomyśleć o pojawieniu się w miejscach, w których nie działają inne lokale gastronomiczne, co na pewno będzie zauważalne dla potencjalnych klientów. Ponadto dzisiaj istotną rolę odgrywa marketing prowadzony w środkach masowego przekazu w szczególności w Internecie. Świetnie sprawdza się informowanie klientów o lokalizacji i produktach gastronomicznych serwowanych w food trucku poprzez najpopularniejsze portale takie jak Facebook, Instagram czy Twitter. Warto także pomyśleć o wprowadzeniu aplikacji mobilnej, która ułatwi zamawianie posiłków oraz dokonywanie płatności – klient nie będzie musiał czekać w kolejce na swoje zamówienie, tylko w określonym czasie bezpiecznie i szybko je odbierze. Jeżeli mamy taką możliwość to można pomyśleć nad wprowadzeniem zamówień z dowozem. Jest to dobre rozwiązanie na te trudne czasy, dzięki któremu ludzie nie będą musieli wychodzić z domu. Należy tylko pamiętać o zastosowaniu zasad bezpieczeństwa i ograniczeniu kontaktów między uczestnikami transakcji do wymaganego minimum.
Epidemia korona wirusa nie musi oznaczać końca działalności Twojego food trucka. Ten wyjątkowy czas wymaga od wszystkich wyjątkowych rozwiązań, które mogą nieco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom klientów może okazać się skutecznym sposobem na to, aby biznes mobilnej restauracji przetrwał kryzys gospodarczy, który jest skutkiem epidemii.