Kuchnia bałkańska – dobrym pomysłem na biznes?

Bałkańskie jedzenie zyskuje coraz większą popularność w Europie. Potrawy z Serbii, Bośni, Kosowa i Albanii są bardzo smaczne, co sprawia, że cieszą niejedno podniebienie. Powstaje wiele restauracji z bałkańską kuchnią. Wychodząc naprzeciw trendom w gastronomii, warto rozważyć otworzenie food trucka z bałkańskimi potrawami. Co powinno znajdować się w jego menu? O tym poniżej.

Burek i pita

Obowiązkowymi potrawami w menu food trucka są burek i pita. Ten pierwszy, to ciasto, podobne do francuskiego, które faszeruje się mięsem. Idealne jako przekąska lub śniadanie, ponieważ doskonale syci oraz dodaje energii. Warto pamiętać, że nazwa “burek” zarezerwowana jest dla ciasta z mięsem. Jeżeli rolę farszu odgrywają ziemniaki, szpinak lub ser, to taką potrawę nazywa się pitą.

Pijeskavica i cevapcici

Mięsożercy będą zachwyceni pijeskavicą. Jest to okrągły, duży kotlet mielony, który przygotowuje się z mieszanki wołowiny, wieprzowiny oraz jagnięciny. Można się spotkać z wersją z dodatkiem sera lub ajvaru – sosu na bazie słodkiej papryki, czosnku, pomidorów czy bakłażana. Pijeskavica to bardzo duże oraz sycące danie, dlatego doskonałą alternatywą dla nieco mniejszych łasuchów okaże się cevapcici. Potrawa ta składa się z niewielkich ruloników wykonanych z mięsa wołowego lub baraniego. Opiekane na ruszcie z dodatkiem ajvaru mogą z pewnością zadowolą niejedno podniebienie!

Ajvar, baklava i bałkańskie sery

Bałkańskie jedzenie w food trucku to nie tylko dania główne. Warto pomyśleć o dodatkach, napojach czy propozycjach deserów. Nieodłącznym elementem menu food trucka z kuchnią bałkańską jest wcześniej wspomniany ajvar, który podkreśli doskonały smak mięs i nada im pikantnego posmaku. Warto docenić również bałkańskie sery, które stanowią doskonałą przystawkę lub dodatek do dania głównego. Są sery kremowe, białe, słone,  a nawet chrupiące, które pochodzą z Macedonii. Na sam koniec warto wspomnieć o tradycyjnym słodkim wypieku – baklavie. To kruche ciasto z bakaliami i orzechami na bazie sosu miodowego. Na pewno urozmaici ono menu food trucka.

Kuchnia bałkańska z pewnością jest różnorodna, co będzie stanowić dużą zaletę dla food trucka. Potrawy są sycące, a składniki, z których się je wykonuje można dostać bez problemu w dobrych sklepach. Warto spróbować więc czegoś nowego i śledzić trendy w gastronomii, ponieważ kuchnia bałkańska to z pewnością dobry pomysł na food truck.