Moda na slow food
Moda na slow food opanowuje cały świat! Trend ten powstał po to, by zachęcić ludzi do zdrowego trybu życia i przeciwstawienia się wszechobecnej kulturze fast food. Teraz, zamiast jedzenia czegokolwiek i to w pośpiechu, starannie dobieramy to, co jemy i jak jemy. Społeczeństwo zaczyna doceniać naturalne produkty – ich znaczenie dla zdrowia oraz smak.
Czym jest slow food? Ruch ten powstał we Włoszech w latach 80. ubiegłego wieku, bardzo szybko przekształcając się w organizację o międzynarodowym zasięgu, działającą również w Polsce jako Slow Food Polska. Restauracje należące do tego stowarzyszenia zobowiązane są do podawania klientom tylko i wyłącznie zdrowej żywności, przygotowywanej z lokalnych składników. Najczęściej wykorzystywane są więc produkty z ekologicznych upraw. Jedną z głównych idei slow food jest powrót do tradycji, a więc tradycyjnego wędzenia, duszenia czy marynowania. Takie jedzenie jest nie tylko bardziej smaczne, ale przede wszystkim zdrowsze.
Co ciekawe, idea slow food dotyczy nie tylko jedzenia. Zwraca także uwagę na to, by żyć spokojniej. Ciągły pośpiech, brak czasu i stres, tak jak i niezdrowe jedzenie typu fast food, wpływa bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Współcześni ludzie powinni na chwilę się zatrzymać, więcej czasu poświęcać sobie i przyjemnościom – po prostu skupić się na przywróceniu i zachowaniu wewnętrznego spokoju. Nie bez powodu w logo wspomnianej organizacji znajduje się ślimak. Chcąc podążać za tym trendem, najlepiej zacząć od małych kroków. Wspólnie zjedzona kolacja z rodziną czy wyłączenie telefonu i niesprawdzanie maili na urlopie to dobry początek przejścia na slow food.
Moda ta opanowała także food trucki. W mobilnych restauracjach coraz częściej zauważyć można informację, że dania przygotowywane są z naturalnych składników pochodzących od lokalnych gospodarstw. Jest to niezwykle ważne, ponieważ coraz więcej osób zwraca uwagę na to co je. Dzięki tej modzie mają szansę wybić się prawdziwi kucharze, dla których gotowanie jest życiową pasją. Obecnie społeczeństwo woli zjeść zdrowego(!) burgera z food trucka niż ze znanej sieciówki. W ramach trendu slow food zaistnieć w świecie gastronomii mogą także rodzinne restauracje i małe knajpy.
Mówi się, że jest się tym, co się je. Dużo w tym prawdy, dlatego warto przywiązywać większą uwagę do spożywanego jedzenia. Slow food to idea, dzięki której można zacząć zauważać rzeczy, które dotąd, z powodu szybkiego trybu życia, były niedostrzegalne. Zdrowsze jedzenie i spokojniejszy tryb życia sprawi, że będziemy czuć się lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie – będziemy po prostu szczęśliwsi.