Must have foodtrucka – to musisz mieć!

Decyzja o otworzeniu food trucka to ogromny krok. Gastronomiczny biznes na kółkach daje ogromne możliwości i pozwala dać się ponieść wyobraźni. Aby zyskać rzeszę zadowolonych klientów, ważny jest nie tylko smak potraw, ale też wygląd przyczepy. Zewnętrzny design food trucka przyciąga wzrok, ale to jego wnętrze jest najważniejsze – w końcu to tutaj dzieje się cała magia!

Jak mądrze rozplanować przestrzeń w foodtrucku?

Jak dobrze wiemy, mobilny biznes wiąże się z bardzo ograniczoną przestrzenią, która wymaga funkcjonalnych rozwiązań. W tej sytuacji trzeba dobrze przemyśleć menu i cały zamysł restauracji na kółkach. Niezbyt długa, smaczna karta dań pozwoli na zakup jedynie niezbędnego sprzętu. Urządzenia powinny być jednocześnie solidne i kompaktowe. Wnętrze należy dopasować do rodzaju kuchni, jaką zamierzamy serwować – innych urządzeń potrzeba do serwowania hamburgerów, innych do przygotowywania dań kuchni chińskiej. W żadnym wypadku nie można jednak zapominać o wystarczającej ilości miejsca na przechowywanie. Nawet najlepsze sprzęty i wspaniale zaplanowane menu nie uratują strat spowodowanych nieodpowiednim składowaniem produktów spożywczych. Niezbędna jest lodówka i zamrażarka, które można umieścić pod blatem.

Kuchnia w foodtrucku – bez tego ani rusz!

Co w takim razie jest niezbędne w każdej przyczepowej kuchni? Jednym z najważniejszych urządzeń jest dobrze działający okap kuchenny. Jego główną funkcją jest usuwanie zapachów powstających podczas gotowania oraz pochłanianie wilgoci, co jest szczególnie ważne na tak małej przestrzeni. Przy niemalże każdym rodzaju menu przydadzą się płyty grzewcze lub grillowe, a także nieco mniejsze sprzęty – garnki, patelnie, łopatki… Istotnym wyposażeniem może się okazać także ekspres do kawy i czajnik, szczególnie przy prowadzeniu mobilnej lodziarni lub cukierni. Kolejnym koniecznym sprzętem jest zlew, najlepiej dwukomorowy – jeden przeznaczony do mycia rąk, drugi do żywności i naczyń. Funkcjonalny, niewidoczny dla klientów zlew to podstawa do zachowania porządku w przyczepie.

Biznes przyciągający klientów

Aby foodtruck był opłacalny, trzeba zdobyć rzeszę zadowolonych klientów. Dużym krokiem do sukcesu może okazać się błahostka, taka jak dobrej jakości, dopasowane do rodzaju serwowanego jedzenia opakowania na wynos. Komfort i łatwość spożywania potraw to bardzo istotne aspekty związane ze street foodem, o które zdecydowanie należy zadbać. Wydawać by się mogło, że na niewielkiej przestrzeni łatwo utrzymać porządek – nic bardziej mylnego! Mały metraż wymaga jeszcze częstszego sprzątania, ponieważ nie ma tam miejsca na przechowywanie brudnych naczyń lub nieużywanych produktów spożywczych. Ważne jest też, aby jak najmniej przedmiotów trzymać na widoku – to odstrasza potencjalnych klientów. W tym przypadku niewątpliwie mniej znaczy więcej! Warto wyjść naprzeciw oczekiwaniom gości wprowadzając możliwość płacenia kartą. Przejrzyste menu z wypisanymi alergenami oraz najpotrzebniejsze rzeczy (takie jak jednorazowe sztućce czy serwetki) powinny znajdować się na wyciągnięcie ręki.

Na sukces mobilnego biznesu składa się bardzo dużo czynników. Po dopracowaniu menu, warto poświęcić czas i pieniądze na funkcjonalne sprzęty niezbędne do pracy. Ich rozmieszczenie i jakość mogą wpływać nie tylko na smak serwowanych dań, ale także na szybkość ich przygotowywania, co jest niezwykle ważne w przypadku street foodu