Najlepsza lokalizacja dla food trucka

Wielkimi krokami zbliża się lato, a z nim prawdziwe szaleństwo festiwali i koncertów. Poza oferowaną tam dużą dawką dobrej zabawy, coraz częstszym widokiem są także stojące food trucki, zapraszające wielbicieli dobrego jedzenia kuszącym zapachem. Biznes na kółkach na stałe wpisał się w krajobraz tego typu wydarzeń. Gdzie jeszcze można go spotkać i jakie formalności należy spełnić, by znaleźć dogodną lokalizację dla swojego trucka?

Food trucki pojawiają się najczęściej tam, gdzie skupiają się ludzie, dostosowując się do rytmu ich życia. Jadąc na koncert czy idąc na miejskie targowisko, co więcej, jadąc do innego miasta lub kraju można być pewnym, że się je zobaczy. Idea street food rozprzestrzeniła się na cały świat, zjednując sobie miliony fanów.

Warto zauważyć, że właściciele food trucków nie ograniczają się często tylko do jednej lokalizacji. Najczęściej spotykanym zjawiskiem jest duża mobilność. W ciągu tygodnia stawiają swoje wozy na prywatnych posesjach lub pod siedzibami firm, by w weekendy wyruszyć na odbywające się w pobliżu imprezy plenerowe. Jak się okazuje, jest to najbardziej korzystne rozwiązanie. Wielkie korporacje nie wymagają często pozwoleń oraz opłat za wykorzystywanie ich przestrzeni, a indywidualni właściciele oferują możliwość podpisania krótkoterminowej, najczęściej miesięcznej umowy lub pobierają należności za jednorazowe użytkowanie. Kwota ta wynosi około 50 zł za dzień.

Które miejsca są zatem najbardziej korzystne? Odpowiedź brzmi: te, w których najczęściej pojawiają się ludzie, a w pobliżu brak lokali oferujących podobne usługi. Szczególnie dogodną lokalizacją są tereny szkół i uczelni, gdzie spotkać można dużą liczbę uczniów i studentów. W tego typu miejscach food truck będzie cieszył się większym zainteresowaniem niż w centrum miasta, gdzie oferta gastronomiczna jest rozbudowana.

Dobrym rozwiązaniem, choć nadal często pomijanym, są też mniejsze miasteczka, ponieważ ich mieszkańcy z mobilnymi punktami spotkać się mogą najczęściej podczas imprez masowych. Istnieje błędne przekonanie, że handel w tym miejscu nie będzie cieszył się dużym zainteresowaniem. Warto zatem zwrócić uwagę na fakt, że konkurencja jest zazwyczaj znacznie mniejsza, a sympatię klientów zjednać może oferowana jakość usług. Lokalizację warto dostosować także do pory dnia, ponieważ często zdarza się, że inne miejsca popularne są w godzinach porannych, a inne w wieczornych.

Istnieje jednak wiele obszarów, z którymi wiążą się ograniczenia stawiane właścicielom food trucków. Urzędnicy niechętnie pozwalają stawiać je w centrach miast, jest to szczególnie zabronione w pobliżu lokali gastronomicznych. Nieprzestrzeganie zakazu może wiązać się z karą finansową, której wysokość wynosi od 200 zł do nawet 5000 zł. Wiele miast oferuje właścicielom ruchomych punktów gastronomicznych listę miejsc, gdzie swobodnie mogą postawić swój punkt. Wiąże się to jednak często z długoterminowymi umowami i wysokimi kosztami wynajmu, dlatego food truckowcy wolą na własną rękę organizować przestrzeń dla swojego interesu.

Dobre zlokalizowanie food trucka jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Konkurencja cały czas rośnie – nie wystarczy już samo jedzenie, by nakłonić klientów do zakupu. Warto zatem pomyśleć o miejscu chętnie odwiedzanym, budzącym pozytywne odczucia, w którym każda potrawa będzie smakowała wyjątkowo. Wtedy z pewnością konsumenci zdecydują się wrócić jeszcze raz.