Nazwa dla food trucka – jak ją wybrać?

Jeśli planujesz założyć własny food truckowy biznes, jedną z rzeczy, o której koniecznie musisz pomyśleć jest odpowiednia nazwa. Zadanie to niewątpliwie należy do najtrudniejszych – od jej wyboru w dużej mierze może zależeć sukces Twojego food trucka. Nie wiesz jak się za to zabrać? Poniżej przedstawiamy Ci kilka najważniejszych porad, które powinieneś mieć na uwadze.

Po pierwsze: Bądź oryginalny

Na początku musisz upewnić się, że na rynku nie funkcjonuje żaden lokal o nazwie, jaką chcesz nadać swojemu food truckowi. Chodzi tu przede wszystkim o kwestie prawne – jeśli stworzysz na przykład “Mobilną Lodziarnię”, a w miejscowości obok jest już coś takiego, właściciel może wytoczyć przeciwko Tobie proces sądowy. Warto prześledzić nazwy konkurencji, aby sprawdzić, w jaki sposób wyróżnić się na jej tle. Pamiętaj również, że nazywanie swojego food trucka według wzoru “imię i nazwisko spółka z o.o.” po pierwsze jest mało oryginalne, a po drugie nic nie mówi o biznesie, który prowadzisz.

Zadbaj o to, by była łatwa do wymówienia i zapamiętania

Jeżeli chcesz stworzyć food trucka, na przykład z kuchnią włoską, oczywiście możesz pokusić się o nazwę nawiązującą do tego języka i kultury. Musisz jednak uważać, by nie była zbyt skomplikowana, a każdy klient umiał ją poprawnie wymówić. Przy nazywaniu food trucka najlepiej ograniczyć się do wyrazu dwu- lub trzysylabowego. Warto także wybrać nazwę, która zaczyna się na jakąś z pierwszych liter alfabetu – wówczas na spisach lokali gastronomicznych będzie widniała wyżej. Dobrym sposobem na weryfikację nazwy jest także pomoc znajomych – poproś ich, aby przeczytali wybraną przez Ciebie nazwę i powiedzieli z czym się im kojarzy – nawet na małej próbce ankietowanych będziesz mógł stwierdzić, czy jest łatwa do wymówienia i zapamiętania oraz czy budzi odpowiednie skojarzenia.

Potraktuj nazwę jako znak rozpoznawczy

Postaraj się, aby Twoja nazwa jak najwięcej mówiła o lokalu – aby każdy, kto ją usłyszy doskonale wiedział, że chodzi o food truck, który oferuje pyszne jedzenie. Musisz wziąć pod uwagę, kim będzie Twój idealny klient, co go przekona do odwiedzenia tego, a nie innego punktu gastronomicznego. Nie zachęcisz bowiem fanów orientalnej kuchni nazwą “Fast food i nie tylko”. Jeżeli jednak chcesz stworzyć food truck głównie dla młodych ludzi, używanie modnych neologizmów może okazać się strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj, że nazwa to znak rozpoznawczy Twojego lokalu, dlatego dobrze jest pomyśleć również o tym, aby dobrze wyglądała także pod względem graficznym. Najlepiej zrób listę pomysłów dotyczących nazwy Twojego food trucka i poproś kilka osób, na przykład z kręgu rodziny lub przyjaciół, aby wybrali tę, która wyda im się najbardziej atrakcyjna.

Zostaw jej wymyślanie na koniec

Wiele osób popełnia błąd, jakim jest wymyślanie nazwy na samym początku – musisz wziąć pod uwagę fakt, że nie wszystkie Twoje plany mogą się spełnić. Kupisz food truck, ale okaże się, że niestety nie możesz postawić go w wymarzonej lokalizacji, więc nazwy takie jak “Na skwerku” lub “Przy potoku” przestaną być aktualne. Planujesz stworzyć kuchnię orientalną? Być może nie uda się Ci znaleźć odpowiedniego kucharza, dlatego będziesz musiał zmienić swoje menu na polskie smaki – do takiego food trucka “Świat orientu” nie będzie pasował. Dlatego właśnie wybór nazwy warto zostawić na sam koniec, gdy w pełni urządzisz już swój szamowóz i określisz jego profil.

Nazwa food trucka to wizytówka Twojego biznesu – zrób więc, co w Twojej mocy, by była oryginalna, dopasowana do odbiorcy, a także jednoznacznie kojarzyła się z tym, co będziesz mu oferował.