Niewielki budżet a uruchomienie foodtrucka – jak to zrobić?
Wielu osobom chociaż raz przeszło przez myśl założenie własnego biznesu. Często wybór pada na otwarcie lokalu gastronomicznego. Popularną opcją stały się w ostatnim czasie mobilne restauracje, które dają ogromne możliwości. Czy da się spełnić marzenia o własnym foodtrucku mając do dyspozycji niewielki budżet?
Dlaczego warto rozważyć uruchomienie food trucka?
Pierwszą, niezaprzeczalną zaletą food trucków jest fakt, że są to mobilne rozwiązania. Można jeździć nim niemalże po całym kraju. Pozwala to na testowanie wielu lokalizacji i wybranie tej, w której food truck wzbudza największe zainteresowanie, a co za tym idzie – największe zyski. Wygląd food trucka to często reklama sama w sobie. Tego typu pojazd zawsze zwraca uwagę, a urządzenie go z pomysłem może być ogromnym krokiem do sukcesu. Dodatkowo wygląd zewnętrzny może sprawić, że to właśnie Wasz truck będzie się wyróżniał na zlotach. Festiwale ulicznego jedzenia to świetna okazja do promowania biznesu i zdobycia klientów, którzy wcześniej nie mieli o Was pojęcia. Warto brać udział w tego typu przedsięwzięciach. Kolejną rzeczą, jaka powinna nam przyjść do głowy, gdy myślimy o plusach food trucków jest brak konieczności płacenia za lokal. Stacjonarne lokale gastronomiczne wiążą się z ogromnymi kosztami. Opłacenie miejsca postoju to znacznie mniejsza kwota. Dodatkowo, inwestycja związana z mobilną restauracją może zwrócić się bardzo szybko, jeśli jest dobrze zarządzana. Sezon to czas, w którym klienci często wybierają plenerowe aktywności. Stało się to szczególnie popularne w trakcie pandemii.
Co jest nam potrzebne do założenia mobilnego biznesu?
Najważniejszym punktem jest pomysł. Popularność food trucków doprowadziła do tego, że konkurencja na rynku jest spora, dlatego należy mieć niepowtarzalny plan na biznes. Musi to być jednocześnie jedzenie przystosowane do robienia w niewielkim pojeździe, takie, które nie potrzebuje zbyt długiego czasu na przygotowanie. Nieodzownym elementem są niestety środki na start. Pozwolą na kupno samochodu lub przyczepy i dopasowania go do swoich potrzeb oraz na zakup sprzętu i zatrudnienie personelu. Należy nawiązać kontakt z godnymi zaufania dostawcami. Świeże, dobrej jakości produkty są bardzo istotne, jeśli chcemy zdobyć stałych klientów i dobre opinie. Nieodłącznym elementem związanym z otwieraniem gastronomii jest również spełnienie wymagań sanepidu i uzyskanie niezbędnych pozwoleń, o których już pisaliśmy TUTAJ.
Czy można założyć własny biznes posiadając niewielki budżet?
Nie da się jednoznacznie określić rozmiaru inwestycji, ponieważ zależy to od bardzo wielu czynników. Pierwszym dużym kosztem, z jakim się spotkamy jest zakup samochodu. Można oczywiście zdecydować się na używany, ale często jest to ryzykowna decyzja. Przebudowa ciężarówki pod własne wymagania wiąże się z masą ukrytych kosztów, które w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się znacznie wyższe niż zamówienie specjalnego, nowego i dobrze prezentującego się mobilnego lokalu w wyspecjalizowanej firmie. Sprzęt potrzebny do przygotowania potraw z menu można szukać na aukcjach internetowych i w outletach. Wymaga to oczywiście cierpliwości i rozeznania, ale pozwala zaoszczędzić naprawdę dużo. Wybór odpowiedniej lokalizacji sprawi, że inwestycja zwróci się szybko, szczególnie w sezonie. Ponadto, można skorzystać z programów do obsługi zamówień, które oferują darmowe oprogramowanie przez pierwszy miesiąc. Pozwoli to odłożyć w czasie ten konieczny wydatek.
Założenie własnego biznesu zawsze wiąże się z dużymi kosztami, z którymi należy się zmierzyć. Przy niewielkim budżecie, foodtruck będzie zdecydowanie lepszym wyjściem niż otwieranie lokalu stacjonarnego.