Przyczepy gastronomiczne: czy to rzeczywiście atrakcyjny sposób na biznes?

Nie można ukryć, że przyczepy gastronomiczne w ostatnich latach znacznie zyskały na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na otworzenie własnej mobilnej restauracji. Przed podjęciem takiego kroku należy jednak poznać plusy i minusy tego rozwiązania. Sprawdź, czy food truck to atrakcyjny sposób na biznes!

Przyczepy gastronomiczne – plusy 

Food truck może być idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy od zawsze marzyli o prowadzeniu własnej kawiarni czy restauracji, ale nigdy nie mieli na to wystarczających środków. Przyczepa gastronomiczna będzie bowiem zdecydowanie tańszą opcją niż wynajęcie całego lokalu. Odchodzą nam wtedy takie koszta jak na przykład czynsz. Znacznie mniej zapłacimy też za media. Nie musimy ponadto zatrudniać wielu pracowników, ponieważ w przypadku przenośnej restauracji kelnerzy nie są konieczni. Ogromną zaletą food trucków jest ich mobilność. Dzięki nim możemy działać w różnych lokalizacjach i rozszerzać nasz biznes na dużą skalę. Daje nam to też szansę na to, aby pozyskiwać nowych klientów. Jeśli w danym miejscu nie otrzymaliśmy zbyt dużego zainteresowania, możemy w każdej chwili udać się gdzie indziej. Co więcej, nie musimy trzymać się sztywno ustalonych zasad. To my bowiem decydujemy, w jakich godzinach chcemy pracować. Zyskujemy samodzielność i niezależność, które zapewniają nam pełną swobodę. 

Kuchnia na kółkach – minusy 

Bez wątpienia wizja własnej przyczepy gastronomicznej prezentuje się zachęcająco. Musimy jednak pamiętać o tym, aby patrzeć racjonalnie. Food truck, tak jak wszystko, ma swoje plusy i minusy. Rzeczą, która najbardziej może nas zniechęcić, jest duża konkurencja. Prowadzenie mobilnej restauracji to prawdziwy trend, za którym podąża ogromna liczba osób. Co więcej, wiele konceptów i produktów zostało już wykorzystanych. To bardzo ważne, aby mieć własny pomysł na biznes i wykorzystać coś, co zaskoczy naszych klientów. Dzięki temu wyróżnimy się na tle innych restauracji. Dużym minusem jest również sezonowość tego typu biznesu. Kuchnia na kółkach jest niestety uzależniona od pogody. Z drugiej strony, udany sezon letni może sprawić, że nadrobimy czas, w którym nie korzystaliśmy z food trucka. Biorąc to pod uwagę, należy stwierdzić, że prowadzenie mobilnej restauracji ma więcej plusów niż minusów. Warto zatem wypróbować tę formę działalności!  

Jak założyć własnego food trucka?

Jeśli przemyśleliśmy za i przeciw i zdecydowaliśmy, że chcemy otworzyć własnego food trucka, musimy dowiedzieć się kilku rzeczy. Po pierwsze, konieczne jest zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej. Przyczepy gastronomiczne są najczęściej uznawane za ruchome placówki gospodarcze. Należy zwrócić szczególną uwagę na wyposażenie i poziom higieny. Musimy spełnić wszystkie wymagania, aby otrzymać pozwolenie sanepidu. Dopiero wtedy możemy zacząć funkcjonować. Warto też obmyślić stylistykę, menu czy też pomysły na to, jak będziemy komunikować się z klientami. Dobre przygotowanie pod tym względem sprawi, że nasz biznes będzie o wiele lepiej prosperował. 

Mobilna restauracja to ciekawa forma prowadzenia działalności. Konstrukcja food trucka sprawia, że możemy działać w wielu różnych lokalizacjach i regularnie zmieniać oferowane przez nas produkty. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ten sposób biznesu ma też swoje wady, takie jak na przykład sezonowość, czy koszty utrzymania.