Trendy żywnościowe w 2020 roku

Każdego roku trendy żywnościowe ulegają zmianom. Właściciele restauracji stacjonarnych jak również tych mobilnych w postaci food trucków mają trudne zadanie – muszą być o krok przed nowościami żywieniowymi, aby zachęcić do siebie nowych i zaskarbić sobie lojalność stałych klientów. Dzięki temu nasz biznes ma możliwość przynosić stałe i realne zyski oraz satysfakcję.

Mniejsza rola mięsa

Coraz więcej potraw ma swoje wegańskie odpowiedniki, ze względu na to, że moda na niejedzenie mięsa staje się bardzo popularna. Opcje wegańskie są traktowane jako standard w menu wszystkich restauracji, jednak istotne jest, aby podawać informację, czy posiłek jest wegański czy tylko bezmięsny – pomoże to uniknąć nieporozumień i niezadowolenia klientów. Powoli wprowadzane zostają mieszanki mięs i roślin, dla osób, które zaczynają dietę wegańską lub nie są w stanie całkowicie zrezygnować z mięsa. Takie dania łączą w sobie często grzyby, czarną fasolę, ciecierzycę, kalafior a nawet komosę ryżową. Mniejsza ilość zawartości mięsa nie wpływa na mniejszą popularność dań. Wręcz przeciwnie, bo są one coraz częściej wybierane.

Wycofanie soi i unikanie cukru

Soja była najpopularniejszym substytutem żywności w dietach wegańskich i wegetariańskich. Obecnie do kuchni restauracyjnych wprowadza się coraz więcej innych alternatyw roślinnych, takich jak: fasola mung, nasiona konopi, złotą chlorellę, które – przewiduje się – zastąpią w znacznym stopniu sojowe potrawy. Cukier już od dawna jest wycofywany z produktów, dlatego też szuka się jego zamienników. Klienci wybierają przeważnie naturalne źródła słodzenia – szczególnie dodatki w postaci owoców oraz słodziki pochodzące z owocowych cukrów: z kokosów, granatu, daktyli lub słodkich ziemniaków i sorgo.

Zwrócenie uwagi na menu dla dzieci

Klienci poszukują również dla swoich dzieci zdrowszych opcji. Zamiast tradycyjnych nuggetsów z kurczaka, dobrym zamiennikiem są organiczne zamienniki. Dania dla dzieci również wzbogacone zostaną o większą ilość owoców i warzyw, a także alternatywne mąki i słodziki. Ponadto, dobrą opcją jest wprowadzenie większej ilości posiłków z rybami bez panierki. Bardzo ważne jest, aby wprowadzić zdrowe posiłki dla dzieci oraz urozmaiconą ofertę mniejszych posiłków. Wybierają je nie tylko maluchy, ale także osoby, które nie są w stanie spożyć większych rozmiarów dań.

Kuchnia afrykańska 

Dużą uwagę zwraca się na dania Afryki Zachodniej, które przepełnione są zdrowymi i pożywnymi składnikami takimi jak ziarna fonio, proso, teff. Ponadto do dań afrykańskich wykorzystuje się papryczki chili, pomidory, cebulę, moringę i tamarynę. Te posiłki są nie tylko zdrowe, ale także aromatyczne, dlatego cieszą się coraz większą popularnością.

Podążanie za trendami żywieniowymi jest niezwykle istotne w prowadzeniu własnego biznesu food truckowego. Klienci na pewno będą doceniać wychodzenie naprzeciw ich oczekiwaniom, a ponadto na pewno będą zadowoleni z nowych propozycji dań i poznawania nieznanych dotąd smaków różnych kuchni świata.