5 powodów, dla których warto zacząć nowy rok z mobilnym biznesem gastronomicznym
Czytaj więcej
Prowadzisz food truckowy biznes już od jakiegoś czasu? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę? Niezależnie od tego, na którym etapie przygody z szamowozami jesteś, warto abyś wiedział, co możesz zrobić, by zwiększyć wydajność swojego food trucka, a co za tym idzie – również i zyski.
Jeśli chcesz, żeby cały proces – od zamówienia poprzez przygotowanie aż po wydanie jedzenia – przebiegał sprawnie, musisz zachować pewne procedury. Rozpisz swoim pracownikom, na przykład w formie mapy, jakie kroki należy po kolei wykonać podczas przygotowywania poszczególnych dań – to z pewnością poprawi efektywność pracy. Co więcej, może okazać się niezbędne w przypadku nowych osób „na pokładzie”.
Trudno jest przygotować smaczne jedzenie, gdy działa tylko jeden palnik kuchenki gazowej, w blenderze brakuje ostrza, a noże są naprawdę tępe… Warto, abyś przynajmniej raz w miesiącu dokładnie sprawdzał stan sprzętu w kuchni – dla satysfakcji gości i bezpieczeństwa pracowników.
To, w jakich warunkach przygotowywane są posiłki, to niezwykle istotny aspekt. Chodzi nie tylko o czystość czy efektowny wystrój, lecz przede wszystkim o rozsądne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni. Upewnij się, że wszystkie potrzebne elementy są pod ręką, a pracownik ma odpowiednio dużo miejsca, aby przygotować potrawy.
Nawet najlepsze menu nie zatrzyma przy Tobie klientów, jeśli za wymarzonym burgerem będą musieli czekać zbyt długo. Warto, abyś zastanowił się, ile czasu zajmie Ci przygotowanie poszczególnych potraw – szczególnie wtedy, gdy jest duży ruch. Jeśli okaże się, że niektóre dania okażą się zbyt trudne do przygotowania w godzinach szczytu, warto wówczas wprowadzić mniej skomplikowane menu.
Ostatnią, aczkolwiek równie ważną rzeczą, jest zadowolenie pracowników. Warto zadbać o to, aby zarówno wynagrodzenie, jak i atmosfera pracy im odpowiadały – wówczas chętniej zostaną na dłużej i będą wykonywać swoją pracę sumiennie. Musisz też przewidzieć, w jakich godzinach jest najwięcej klientów i mieć wówczas odpowiednią liczbę pracowników na zmianie. Dzięki temu każdy z nich będzie bardziej wydajny.
Stałe zwiększanie wydajności biznesu powinno stać się celem głównym każdego właściciela food trucka. Optymalizacja jego funkcjonowania, a więc wyeliminowanie słabych punktów, to nie tylko najlepsza droga do zysków, ale też pełnego zadowolenia klientów i pracowników.