Zmywarki w food trucku – wszystko co musisz wiedzieć

Restauracja mobilna, przez swoje mniejsze rozmiary niż klasyczne miejsce tego typu, ma ograniczone możliwości, jeśli chodzi o zmywarki. A są one jednak dość istotnym elementem wyposażenia, ponieważ znacznie ułatwiają oraz przyspieszają pracę kucharzy, utrzymując w czystości miejsce ich pracy. Jak rozwiązać ten problem?

Znajdź zmywarkę idealną do Twojego food trucka

Choć food truck to klimatyczne i iście instagramowe miejsce, to jednak dysponuje dość ograniczoną przestrzenią, jeśli chodzi o gotowanie czy tym bardziej zmywanie naczyń. Dlatego właśnie zmywarka często jest nieosiągalnym marzeniem posiadaczy restauracji mobilnych – trudno jest im znaleźć: A. odpowiedni wielkościowo sprzęt lub B. miejsce, w którym mogliby go ulokować. Zacznijmy od podpunktu A. Zmywarki dostosowane pod ladę są zazwyczaj sporo mniejsze od klasycznych, które występują w domach lub w większych restauracjach. Z tego powodu może pojawić się kłopot w postaci umieszczenia większej patelni lub garnka w środku w taki sposób, by dało się ją zamknąć i pozwolić pracować.

Podpunkt B natomiast odnosi się do tego, że nawet jeśli przedsiębiorca znajdzie zmywarkę odpowiedniej wielkości, dostosuje do niej naczynia, to może przeoczyć jeden ważny element, jakim jest odpowiednie ulokowanie sprzętu. Warto wiedzieć o tym, że żadna zmywarka ustawiona w kącie food trucka nie będzie działała poprawnie. Dlatego tak ważne jest, by dokonać rzetelnej oceny, czy sprzęt jest w stanie zmieścić się w restauracji mobilnej w odpowiednim miejscu, jeszcze przed jego zakupem.

Temperatura oraz środki czyszczące

Jak wiadomo, zmywarka zmywarce nierówna – dlatego warto rozeznać się także, jakiego konkretnego typu będziesz potrzebował do swojego biznesu. Do wyboru jest pracująca w wysokiej lub w niskiej temperaturze. Czym one się różnią? Zmywarka pracująca w niskiej temperaturze będzie zużywać mniej mocy, ale więcej wody i więcej czasu będzie potrzebować na całkowite wysuszenie naczyń. Analogicznie sprzęt działający w wysokiej temperaturze zużyje co prawda więcej energii, ale mniej wody. Dzięki temu z tą zmywarką zmyjesz więcej naczyń w krótszym czasie – dlatego ważne jest, by odpowiednio dobrać sprzęt do własnych predyspozycji. Do każdego rodzaju potrzebny jest także inny detergent, a zużycie środków czyszczących jest proporcjonalne do zużycia wody.

Alternatywa dla zmywarki

Jeśli w Twoim food trucku brakuje miejsca na zmywarkę, pomyśl nad wypożyczeniem miejsca poza nim, w którym możesz dokonywać takich czynności jak np. czyszczenie naczyń. W pomieszczeniu tego typu znajdziesz na pewno większą zmywarkę oraz o wiele więcej miejsca. Możesz także zainwestować w drugi zestaw naczyń, który wykorzystasz podczas pracy, a pierwszy ubrudzony oddasz na ten czas do czyszczenia.

Posiadanie zmywarki w food trucku ma zarówno swoje „za”, jak i „przeciw”. Jeśli jesteś przedsiębiorcą zajmującym się gastronomią, warto najpierw rozeznać się, czy sprzęt tego typu rzeczywiście jest niezbędny w Twojej restauracji – a jeśli nie, czy nie lepiej będzie zdecydować się na którąś z opcji alternatywnych.