Food truck – biznes sezonowy?

W branży street food nie można lekceważyć sezonowości. Wiosną i latem ludzie zdecydowanie częściej spacerują po mieście, a tym samym miewają ochotę na zjedzenie czegoś na szybko. Niestety Polska to nie California czy Floryda – zmiana pory roku daje o sobie znać. Czy to znaczy, że poza sezonem food trucki muszą zniknąć z ulic? Niekoniecznie! Właściciele food trucków nie powinni się zniechęcać – warto wykorzystać cały rok, a nie tylko jego cieplejszą połowę.

Nie znikaj z przestrzeni miejskiej!

Może i ludzi na chodnikach robi się od początku października nieco mniej, ale przecież miasto nie pustoszeje. Oznacza to, że nadal będą się pojawiać osoby głodne, zachęcone widokiem stojącej przy drodze przyczepy gastronomicznej. Warto zadbać, żeby pozytywnie zachęcić je do zatrzymania się, mimo nie najlepszej pogody. Wystarczy wystawić daszek, pod którym przechodnie będą mogli schronić się na chwilę w oczekiwaniu na posiłek. Dodatkową zachętą będzie na pewno wprowadzenie do menu rozmaitych potraw sezonowych, na przykład dyni w październiku czy rozgrzewających zup lub napojów w styczniu. Takie regularne urozmaicanie oferty sprawdza się właściwie o każdej porze roku, bo przyciąga ciekawych nowości klientów.

Wyciągaj wnioski i planuj

Sezonowość ma wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest to, że w miesiącach, kiedy nie trzeba poświęcać każdej minuty pracy na obsługę klientów, można skupić się na innych polach działania firmy. To bardzo dobry czas, żeby przeanalizować dotychczasowe efekty. Czy udało się maksymalnie wykorzystać szczyt sezonu? Ilu nowych klientów przyciągnął food truck? Które dania sprzedawały się najlepiej? Jakie były obroty? A przede wszystkim – co zrobić, żeby w przyszłości było jeszcze lepiej? Takie spojrzenie z perspektywy czasu daje zdecydowanie bardziej przejrzysty pogląd na sytuację, co ułatwia wyciąganie wniosków. Na ich podstawie warto dokonać korekty w swojej biznesowej strategii, na przykład przeznaczyć więcej środków na reklamę, delikatnie zmniejszyć lub zwiększyć ceny. Ulepszony plan działania pozwoli odnieść jeszcze większe sukcesy w kolejnych miesiącach.

Wypromuj się nowy sezon

Wymienione w poprzednim akapicie opracowanie polityki firmy na zbliżający się sezon to tylko jeden z wielu etapów przygotowań do niego. Jeżeli ma przynieść wzrost sprzedaży, nie można pozwolić, by stali klienci z okresu wiosenno-letniego zapomnieli o istnieniu swojego ulubionego food trucka. Najłatwiej uzyskać taki efekt stawiając na stałą obecność w sieci, a szczególnie aktywność w mediach społecznościowych. Przypominanie od czasu do czasu swoim fanom, że pyszne dania i napoje nadal są serwowane sprawia, że niejeden z nich decyduje się pomimo mrozu wyjść z domu na przekąskę. Najważniejsze jest jednak, by nie mogli się doczekać, aż nareszcie nadejdą cieplejsze dni, a wraz z nimi więcej okazji do odwiedzania food trucka.

Właściciele mobilnych kuchni nie są jedynymi, którzy muszą się liczyć z sezonowością popytu. Sytuacja wygląda podobnie w takich branżach jak chociażby turystyka. Pocieszające są jednak ogromne sukcesy tego typu przedsiębiorstw! Pozwala to wierzyć, że taki trend może łatwo z wady stać się zaletą.