Jaki powinien być idealny pracownik food trucka?

Wraz z rozwojem naszego biznesu, warto jest rozważyć zatrudnienie kogoś do zespołu. Jaki jednak powinien być idealny pracownik food trucka? Na co zwracać uwagę w czasie poszukiwań? Zapraszamy do lektury!

Z pasją do jedzenia!

Pierwsze, co przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o tym, jaki powinien być idealny pracownik, niezależnie od branży, to przede wszystkim odpowiedzialność. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku food trucka, ponieważ często dana osoba będzie odpowiadała nie tylko za samo wydawanie posiłków. Może się zdarzyć, że nasz pracownik zostanie sam w mobilnej restauracji, dlatego ważne jest, aby był w stanie wszystko przygotować, w razie potrzeby odebrać dostawę, a potem również posprzątać czy też zamknąć lokal, a cały sprzęt odpowiednio wyłączyć. Drugą kwestią jest zamiłowanie do jedzenia. Kolejnym dylematem może być wiek kandydata: lepiej stawiać na młodych ludzi bez doświadczenia, czy jednak posiadających już obycie w gastronomii? Zarówno pierwsze jak i drugie rozwiązanie ma pewne swoje zalety. Osobę nową, która dopiero zaczyna swoją przygodę w branży możemy wszystkiego nauczyć według naszych reguł, a ktoś z zapleczem umiejętności posiada już swoje pewne nawyki, które nie zawsze będą nam odpowiadały. Z drugiej strony doświadczenie w pracy z klientem jest zawsze cenne. Pamiętajmy, że w food trucku nie zawsze przygotowujemy wszystko od zera, dlatego pogłębione umiejętności kulinarne niekoniecznie są w tym wypadku kluczowe. 

Pracownik idealny, czyli komunikatywny

Kolejny element, który jest również bardzo istotny, to umiejętności interpersonalne. Przez to pojęcie rozumie się między innymi:

  • komunikację,
  • podejmowanie decyzji,
  • asertywność,
  • pracę w zespole,
  • budowanie relacji.

Wbrew temu, co wielu z nas się wydaje, wszystkie te kwestie są bardzo istotne w czasie pracy w food trucku – zarówno jeśli chodzi o obsługę klienta, lecz również działanie w zespole. Dobrze też, aby pracownik był w miarę możliwości odporny na stres, co przydaje się zwłaszcza przy okazji większych imprez. Oczywiście część tych umiejętności można doskonalić, np. poprzez różne szkolenia, co jest dobrym pomysłem zwłaszcza, gdy posiadamy duży team.

Dodatkowe umiejętności na wagę złota

Jakie jeszcze umiejętności mogą się przydać, chociaż nie są one niezbędne? Wskazać możemy tutaj między innymi kreatywność, która na pewno sprawdzi się przy okazji np. zmian wizerunkowych czy też działań promocyjnych na różnego typu imprezach. Drugą kwestią są podstawowe umiejętności marketingowe, dzięki czemu będziemy mogli na przykład przekazać pracownikowi prowadzenie naszych social mediów. Do tego też na pewno na wagę złota będzie znajomość języka obcego, na wypadek, gdyby pojawili się u nas goście z różnych krańców świata.

Idealny pracownik – dobrze wiemy, że prawie niemożliwe jest znaleźć osobę, która będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania, jednak pamiętajmy o kilku wspomnianych wyżej aspektach.