Powody, dla których chętnie sięgamy po jedzenie z food trucków

Przemysł foodtrackowy narodził się w Stanach Zjednoczonych – stamtąd stosunkowo niedawno dotarł do Polski i szybko zawładnął rynkiem gastronomicznym. Z roku na rok pojawia się coraz więcej furgonetek, co świadczy o wielkim zainteresowaniu konsumentów możliwością zjedzenia w tego rodzaju punktach.

Dlaczego ludzie chętnie sięgają po jedzenie z food trucków? Powód jest prosty: oryginalne, smaczne i świeże jedzenie. Budka na kółkach nie kojarzy się już ze słabej jakości, często niesmacznym jedzeniem. Dzieje się tak za sprawą zmiany myślenia o jedzeniu. Nie jest ono serwowane w zwykłych budkach campingowych, lecz w designerskich przyczepach, zaprojektowanych specjalnie pod daną firmę gastronomiczną. To właśnie wygląd przyczepy na pierwszym miejscu przyciąga rzesze konsumentów. Drugim powodem jest oczywiście kuchnia. Odmienność prezentowanych potraw sprawia, że ludzie chętnie zatrzymują się przy food trackach, by przyjrzeć się dokładnie menu. Oprócz stereotypowych burgerów, można znaleźć dania np. z kuchni tybetańskiej, włoskiej, japońskiej czy belgijskiej. Często zdarza się, że danej potrawy, ze względu na jej oryginalność, nie można zjeść w żadnym innym miejscu w mieście.

Jednak żadna, nawet najbardziej wymyślna kuchnia, nie sprawi, że ludzie będą tłumnie odwiedzać danego food trucka, jeśli serwowane potrawy nie będą smaczne. To jedna z głównych cech, dla których chętnie sięga się po jedzenie z budki na kółkach. W tego typu punktach gastronomicznych można mieć pewność, że jedzenie przyrządza się ze świeżych produktów, ponieważ na tak małej powierzchni nie ma miejsca na długoterminowe przechowywanie towaru. Świeżość produktów przekłada się oczywiście na jakość posiłku. W food trackach powstają więc potrawy, które są smaczne i zawierają wiele wartości odżywczych. Warto tu zaznaczyć, że food track nie jest tym samym co fast food, a wręcz przeciwnie – jest to slow food. Mimo dość szybkiego serwowania specjałów, może się zdarzyć, że na pizzę z pieca opalanego drewnem, trzeba będzie poczekać nawet pół godziny. Za to smak będzie nieporównywalny w stosunku do „zwykłej pizzy”.

Polacy chętnie jedzą na świeżym powietrzu, które znacznie pobudza apetyt. Jest to dobry wybór, zwłaszcza podczas wszelkiego rodzaju imprez. Na takich wydarzeniach food tracki cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ można zjeść dobrze w miejscu, gdzie nie ma żadnej restauracji. To wszystko dzięki ich mobilności. Furgonetki z jedzeniem zazwyczaj mają swoje stałe, określone miejsca, zatrzymując się w nich na kilka dni lub tygodni, po czym je zmieniają. Podczas różnych festiwali, przemieszczają się do miejsca eventu, gdzie cieszą się ogromnym zainteresowaniem, bo kto nie chciałby zjeść pysznej i oryginalnej potrawy po kilku godzinach stania pod sceną. Food trucki to także bardzo dobra opcja na smaczny, ciepły posiłek podczas przerwy w pracy. Przedsiębiorcy znają potrzeby klientów, dlatego swoje budki z jedzeniem ustawiają w najbardziej przystępnych miejscach, które tętnią życiem o każdej porze dnia i nocy. Z tego też powodu konsumenci tak bardzo pokochali kolorowe budki na kółkach.

Mówiąc o food truckach, nie można pominąć kwestii obsługi. W food trackach można spotkać same uśmiechnięte osoby, często młode, a do tego bardzo otwarte, które kochają to, co robią. Wiąże się to zazwyczaj z porzuceniem dotychczasowej pracy i spełnieniu swoich marzeń o własnym biznesie. To wszystko przekłada się na przyjazną i profesjonalną obsługę, dzięki której klient czuje się ważny, a co za tym idzie, pozostaje miłe wspomnienie o danym miejscu. Często jest to powód, dla którego ludzie chętnie wracają do takiego food trucku.

O popularności food tracków mogą świadczyć liczne festiwale i festyny organizowane z ich udziałem, praktycznie co weekend. Przyciągają one ogromną liczbę fanów dobrego jedzenia. Konsumenci doceniając dostępność, pomysł, oryginalność, smak i świeżość potraw i coraz chętniej korzystają z food truckowego menu.