Bezpieczeństwo w przyczepach gastronomicznych – co warto wiedzieć?

Zakup wybranej przyczepy gastronomicznej oraz jej odpowiednie przygotowanie do możliwości wykonywania danej usługi nie wiąże się jedynie z doborem właściwego wyposażenia. Aby móc otworzyć własny food truck, należy zadbać także o bezpieczeństwo. Co zatem warto wiedzieć na temat bezpieczeństwa w food trucku? Dowiesz się tego w tym artykule!

Wybór przyczepy a bezpieczeństwo

Wybór odpowiedniej przyczepy gastronomicznej stanowi pierwszy kluczowy punkt. Warto wiedzieć, że do celów gastronomicznych nie posłuży każda “pierwsza lepsza” przyczepa. Nowego food trucka należy szukać w ofertach firm specjalizujących się w sprzedaży tego typu pojazdów z odpowiednim wyposażeniem, które nie tylko umożliwia założenie działalności gastronomicznej, ale jest również bezpieczne. Poza tym warto upewnić się co do funkcjonalności danego food trucka – czy jego pokrywa jest stabilna, a wnętrze niezniszczone oraz sterylne. Oprócz tego, czy możliwe jest bezpieczne podłączenie prądu oraz, czy w przyczepie znajduje się sprawny zlew.

Food truck zgodny z wymaganiami sanepidu

Bezpieczeństwo oraz BHP w food trucku w głównej mierze dotyczy spełnienia pewnych wymagań sanitarnych. Jeśli myślisz, że tak małego “lokalu” nie obowiązują żadne wymogi ze strony sanepidu, niestety się mylisz. Każde miejsce, w którym przygotowuje się posiłki, może zostać skontrolowane pod względem spełnienia określonych przepisów. Nie ma co ryzykować zamknięciem food trucka lub karami z powodu nieodpowiedniego przygotowania, które wiąże się z zachowaniem kilku prostych wymagań. Stosując się do nich, możesz być pewien, że Twoja przyczepa jest w pełni bezpieczna nie tylko dla pracowników, ale również dla klientów.

Jakie wymogi musi spełniać bezpieczny food truck?

Oprócz kwestii związanych z kondycją przyczepy oraz jej wyposażeniem, warto zadbać o to, aby przyczepa miała dostep do zimnej oraz ciepłej wody. Konieczne jest także miejsce, w którym pracownicy mogą umyć ręce oraz przechowywać produkty spożywcze. Jednakże pamiętaj – co weszło, musi i wyjść, dlatego też zastanów się, w jaki sposób będziesz odprowadzał nieczystości ze swojej przyczepy. W tej kwestii możesz pójść na skróty i zbierać tzw. “szarą wodę” lub zlecić odbiór nieczystości innej specjalistycznej firmie. Poza tym bardzo ważne jest to, aby powierzchnie w food trucku były łatwo zmywalne i wykonane z materiałów nienasiąkliwych. Szafy i blaty nie mogą również posiadać ostrych kantów ze względu na bezpieczeństwo pracowników. W przyczepie warto także wydzielić osobne miejsce na środki czystości i inne preparaty. I co najistotniejsze – nie zapomnij o urządzeniach służących do prawidłowego przygotowywania potraw, w tym o chłodziarkach i zamrażarkach. Ponadto muszą one być wyposażone w termometr, abyś mógł łatwo śledzić temperaturę panującą w urządzeniach. 

Bezpieczny food truck to przede wszystkim taki, który jest dobrze zorganizowany oraz zachowany w czystości. Przed zakupem przyczepy warto również upewnić się co do jej stanu technicznego. Dopiero wtedy będziesz mógł bez jakichkolwiek wątpliwości prowadzić swoją działalność gastronomiczną.